kobieta myje i suszy włosy
©Alliance/Fotolia.com

No poo, czyli mycie włosów bez szamponu

kobieta myje i suszy włosy
©Alliance/Fotolia.com

No poo (no-shampoo) to metoda mycia włosów bez użycia szamponu. Zamiast niego stosuje się samą wodę lub wodę z sodą oczyszczoną, napary ziołowe, olejki, itp. Ludzka skóra i włosy mają zdolność do samooczyszczania się. Rezygnacja z szamponu w ich pielęgnacji to powrót do natury.

 

Środki do pielęgnacji i stylizacji włosów ingerują w ich strukturę i je niszczą. Wysuszają, uzależniają, zmieniają pH skóry głowy, usuwają z nich naturalną, ochronną warstwę czyli sebum. Zawierają konserwanty, sztuczne barwniki i rakotwórcze substancje zapachowe – warto z nich zrezygnować chociaż na jakiś czas.

Zalety no poo

Po 7 dniach nie mycia włosów szamponem zaczyna się odbudowywać ich naturalna bariera lipidowa, a włosy oczyszczają się. Poprawia się ich kondycja. Po dwóch tygodniach stosowania jedynie wody, ziół i sody, włosy coraz mniej się przetłuszczają. Są mocniejsze i znakomicie się układają.

Jak długo można nie myć włosów szamponem?

Szamponu można nie używać tydzień, dwa miesiące, dwa lata (https://www.youtube.com/watch?v=g1Of0eFOHD8), a nawet przez całe życie. Do opłukiwania włosów można używać ciepłej wody, która zmywa nadmiar sebum i zanieczyszczenia. Po 2-3 tygodniach nie mycia szamponem, włosy tracą nieprzyjemny zapach.

Czym myć włosy zamiast szamponu

Metoda no poo, była kiedyś stosowana, ponieważ nie było szamponów lub były trudno dostępne. Obecnie stała się bardzo popularna szczególnie w Stanach Zjednoczonych. Na YouTube można znaleźć mnóstwo filmów dokładnie opisujących tę metodę . Powstało również wiele odmian no poo, jedną z nich jest no poo WO (water only) – zdecydowanie najbardziej kontrowersyjny sposób, który pozwala myć włosy jedynie bieżącą wodą, bez żadnych dodatków.

Do mycia włosów można stosować:

  • sodę oczyszczoną,
  • mąkę: ziemniaczaną, kukurydzianą, z ciecierzycy,
  • jajko lub tylko żółtko jaja,
  • ocet jabłkowy,
  • naturalne olejki, np. z drzewa herbacianego, jojoba, ze słodkich migdałów, kokosowy,
  • glinki: zielonej, czerwonej lub białej,
  • ziołowe wywary, z ziół, takich jak: mydłokrzew, kozieradka, mydlnica lekarska, piołun, chaber, żywokost lekarski, lucerna, dziewanna, targanek płoniasty, komosa ryżowa, wilżyna ciernista,
  • zioła ajurwedyjskie w formie past: shikaki, korzeń juki i reetha.

Stosując do mycia włosów zioła, glinki czy mąkę, trzeba pamiętać, by pozwolić im poleżeć kilka minut na głowie, zanim zostaną spłukane. Dokładny masaż w trakcie mycia głowy wzmocni działanie użytego środka, a włosy będą lepiej oczyszczone.

Żółtka jajka nie można stosować częściej niż 1-2 razy w tygodniu. Zawarte w nim w dużej ilości białko może bardzo przesuszać włosy i skórę głowy.

Soda oczyszczona doskonale i dogłębnie oczyszcza włosy, ale ma ona odczyn zasadowy. W dłuższej perspektywie jest szkodliwa dla struktury włosa ponieważ otwiera jego łuski, a w konsekwencji fryzura staje się splątana i matowa. Można nią myć włosy raz na tydzień. Nie jest zalecana do częstego stosowania.

Z kolei glinki mogą pozbawiać włosy blasku, ponieważ bardzo się pylą. Glinka doskonale sprawdza się do stosowania na samą skórę głowy. Można z niej przygotowywać lecznicze maski. Po użyciu glinki najlepiej opłukać włosy rozcieńczonym z wodą octem jabłkowym, dzięki czemu będą się naturalnie błyszczeć.

Przeładuj

Kuchnie gwiazd. Minimalizm u Siwiec, przepych u Przetakiewicz. A Szelągowska? Połączyła dwa nietypowe kolory

zobacz 00:55