Kobieta w łazience
© gpointstudio/Fotolia.com

Główne przyczyny zmian trądzikowych na twarzy - jak im zapobiegać?

Kobieta w łazience
© gpointstudio/Fotolia.com

Wysyp pryszczy na twarzy nie jest problemem tylko osób dorastających. Coraz więcej kobiet i mężczyzn narzeka na zmiany trądzikowe, które mogą być spowodowane zarówno przez czynniki zewnętrzne, takie jak sytuacje stresowe czy nieodpowiednio dobrane kosmetyki do typu cery, oraz wewnętrzne - jedzenie tłustych oraz pikantnych potraw, a także zmiany hormonalne.

 

Podczas pielęgnacji i leczenia cery z pryszczami najważniejsze jest, aby znaleźć przyczynę powstawania krost i zapobiegać ich rozprzestrzenianiu się na twarzy.

Wysyp pryszczy u nastolatków i osób dorosłych

Trądzik - główny problem dojrzewającej młodzieży - pojawia się wraz ze zmianami hormonalnymi (u dziewczynek zazwyczaj ok. 14. roku życia, natomiast u chłopców - 2 lata później). U większości nastolatków krosty zaczynają znikać, gdy mija okres burzy hormonów. Jednak z wysypem pryszczy zmagają się także dorośli, którzy wcześniej nie mieli problemów z cerą. W grupie narażonej na zmiany trądzikowe częściej znajdują się kobiety niż mężczyźni. Wypryski pojawiają się głównie na brodzie, linii żuchwy, nosie, czole, rzadziej na skroniach i policzkach.

Stres a zmiany trądzikowe na twarzy

Główną przyczyną pojawiania się wyprysków jest nadmierne wydzielanie łoju w sytuacjach stresowych, co sprzyja występowaniu wyprysków oraz zaskórników, które mogą doprowadzić do stanów zapalnych, takich jak grudki i ropne zacieki. Unikanie stresu jest niemożliwe, więc należy znaleźć odpowiedni dla siebie sposób na zrelaksowanie się - uprawianie sportu, medytacja lub herbata z melisą zamiast kawy, relaksacyjna kąpiel.

Jedzenie sprzyja powstawaniu krost

Pojawianie się pryszczy na linii żuchwy i w okolicach szyi jest często wynikiem złego odżywiania się. Menu obfite w produkty wysoko przetworzone, w tym również częste wizyty w restauracjach typu fast food, sprzyjają powstawaniu wyprysków.

 

Warto obserwować zmiany trądzikowe na twarzy po jedzeniu określonego typu produktów, głównie:

  • słodyczy,
  • tłustych potraw,
  • soli oraz ostrych przypraw,
  • napojów słodkich i gazowanych,
  • alkoholu,
  • używek,

Usunięcie z diety tych składników zazwyczaj pomaga w pozbyciu się pryszczy z widocznych miejsc na twarzy.

Oczyszczanie twarzy, a wysyp pryszczy

Nieodpowiedni wybór kosmetyków do pielęgnacji cery sprzyja powstawaniu pryszczy. Produkty wieloskładnikowe, perfumowane, zazwyczaj o ciężkim podłożu mają niekorzystny wpływ na stan twarzy, doprowadzając do zmian trądzikowych. Pojawianie się krostek na linii włosów może być również efektem niedokładnego zmywania makijażu przed snem (u kobiet).

Krosty i wysyp pryszczy sygnałem różnych chorób

Pojawienie się krost na twarzy może być również oznaką, że w organizmie dochodzi do różnych zmian, także hormonalnych. Pryszcze na linii żuchwy świadczą o złej diecie. Jeśli pojawią się na policzkach, mogą być oznaką niezdrowego trybu życiu. Występowanie krost pod okiem oraz w okolicach uszu jest częstym symptomem złej pracy nerek. Natomiast wypryski na nosie wskazują na zbyt dużą ilość cukru w organizmie, nadmierny stres oraz problemy z sercem.


 

Przeładuj

Felek z "Gogglebox" zdradza kulisy show. Dlaczego duża część programu musi być wycięta?

zobacz 00:59