skacząca kobieta w tle chmur
Flickr/vana/CC BY-ND 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/

Silne pocenie się można powstrzymać – dieta na nadpotliwość

skacząca kobieta w tle chmur
Flickr/vana/CC BY-ND 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/

Nadmierna potliwość sprawia, że w stresie lub pod wpływem działania wysokiej temperatury ciało może wytworzyć 10 litrów potu, podczas gdy prawidłowo funkcjonujące gruczoły wydzielają go zaledwie 1 litr. Choć dużo bardziej uciążliwa od wielu chorób – nadpotliwość ciągle nie jest za chorobę uznawana.

Dlaczego pot jest potrzebny?

Pocenie się spełnia w organizmie niezwykle ważną funkcję. Wpływa m.in. na termoregulację – to dzięki niemu możliwe jest utrzymanie balansu cieplnego. Dlatego wszelkie metody trwałego blokowania potu powinny być ostatecznością, na którą decydują się tylko ci, którym nadpotliwość uniemożliwia normalne funkcjonowanie. O terapii botoksem czy usuwaniu gruczołów potowych może zdecydować tylko lekarz. Zanim jednak zgłosimy się do dermatologa, warto wypróbować kilka metod, które mogą się okazać wystarczające.

4 kroki do wyleczenia nadmiernej potliwości:

  • Zmiana nawyków żywieniowych.

Z nadmierną potliwością może uporać się zmiana diety na bogatą w witaminę B i krzem. Jedzenie jak największej ilości truskawek, ogórków, jabłek czy jaj i wieprzowiny zahamuje wydzielanie potu. Natomiast unikanie bardzo ostrych, słodkich lub gorących potraw sprawi, że układ nerwowy, odpowiadający za pocenie się, przestanie być nadmiernie stymulowany. Wbrew pozorom, przy nadmiernej potliwości jak najbardziej wskazane jest picie dużych ilości wody. Nie wzmaga ona wydzielania potu, a wpływa na równowagę temperatury ciała, która nie musi być już dodatkowo regulowana przez gruczoły. Drugim równie ważnym płynem jest herbata ziołowa. Wywary z szałwii, pokrzywy i mięty osłabiają aktywność gruczołów potowych.

 

  • Odpowiedni ubiór.

Problemy z nadpotliwością sprawiają, że niektóre ubiory są tyle niekomfortowe dla nas, co uciążliwe dla naszych gruczołów potowych. Zdecydowanie mniej będziemy się pocić, kiedy pozwolimy skórze swobodnie oddychać. Zakładajmy więc zwiewne, nieprzylegające do ciała bluzki z włókien naturalnych zamiast obcisłych koszulek z materiałów syntetycznych. Na takich ubraniach pot nie będzie widoczny, co dodatkowo wpłynie na nasz komfort i zlikwiduje stres towarzyszący powiększającym się mokrym plamom.

 

  • Skuteczny antyperspirant.

W przypadku nadmiernej potliwości zwykle nie wystarczają kulki, żele ani dezodoranty dostępne w drogeriach. W aptekach można kupić nieco droższe, ale za to bardziej skuteczne preparaty, wśród których znajdują się maści, tabletki i bezwonne antyperspiranty - blokery. Należy pamiętać, że blokerów nie używamy codziennie, tylko raz na kilka dni. Po ich aplikacji można normalnie brać kąpiel lub prysznic, nie wpływa to na zmniejszenie skuteczności blokera.

 

  • Dbałość nie tylko o pachy.

Pachy to tylko jedno z miejsc, w których wydzielanie potu jest wzmożone. Kłopotliwym problemem są także mokre dłonie, wprawiające w zakłopotanie ilekroć przyjdzie nam się z kimś przywitać. Warto więc zaopatrzyć się w talk, którego cena w aptece nie przekracza zwykle 10 zł. Szczególnie kłopotliwe są także stopy, które w wyniku nadpotliwości najszybciej zaczynają wydzielać nieprzyjemny zapach. Pomogą im cynamonowe wkładki do butów, bawełniane skarpetki i specjalne maści lub dezodoranty.

Kiedy nadmierna potliwość może oznaczać chorobę?

Nadpotliwość towarzysząca nagłemu chudnięciu, gorączce i zaburzeniom krążenia, a także czerwienieniu się, łuszczeniu i swędzeniu skóry, jest sygnałem, że w organizmie rozwija się choroba, która wymaga podjęcia natychmiastowego leczenia. Wizyta u lekarza jest konieczna również wtedy, gdy nadmierna potliwość staje się problemem natury psychicznej.

 

 

Więcej na temat pielęgnacja ciała
Przeładuj

Występ 14-letniej Wiktorii poruszył jurorów "The Voice Kids"! To ona wyra show TVP?

zobacz 00:47