mycie włosów
©Iurii Sokolov/fotolia

Mycie włosów odżywką – rozwiązanie dla wrażliwych i puszących się włosów

mycie włosów
©Iurii Sokolov/fotolia

Mycie włosów odżywką jest metodą bardziej delikatną niż mycie szamponem. Nie narusza warstwy lipidowej naskórka i służy utrzymaniu prawidłowej higieny włosów i skóry głowy. Oczyszcza włosy z nadmiaru sebum, kurzu i zrogowaciałego naskórka. Najlepiej sprawdza się w przypadku włosów kręconych a także delikatnych, wrażliwych na uszkodzenia i przesuszonych.

Zalety mycia włosów odżywką

Mycie włosów odżywką sprawdza się w przypadku włosów delikatnych, przesuszonych i podatnych na uszkodzenia. Jest dobrym rozwiązaniem po koloryzacji włosów, gdy struktura włosa jest wrażliwa i wymaga szczególnej regeneracji. Mycie odżywką pomaga w ujarzmieniu puszących się włosów. Zaletą tej metody jest fakt, iż nie zdzieramy detergentem warstwy lipidowej i nie ryzykujemy przesuszenia skóry głowy. W efekcie włosy są bardziej miękkie i gładkie. Lśnią i nie plączą się. Włosy stają się bardziej odporne na urazy mechaniczne i elastyczne.

Przeciwwskazania do mycia włosów odżywką

To w jaki sposób zadziała mycie odżywką i jak sprawdzi się ona na włosach, zależy od wielu czynników, m.in. od rodzaju włosów, ich kondycji oraz preferencji, od codziennej diety oraz stosowanych kosmetyków do pielęgnacji i stylizacji włosów. Z tej metody nie powinny korzystać osoby o włosach niskoporowatych i cienkich. Źle dobrany produkt może spowodować efekt nieświeżych i przetłuszczonych włosów. Odżywka nie domywa lakieru do włosów, pudrów ani gumy modelującej. Przez intensywne zmiękczenie włosów, może utrudniać modelowanie fryzur. Nie należy stosować tej metody długotrwale zamiast mycia szamponem. Przynajmniej raz na dwa tygodnie warto umyć włosy szamponem, aby dokładnie oczyścić włosy. Osoby o cienkich włosach powinny korzystać z mycia odżywką wyłącznie od czasu do czasu, aby zanadto nie obciążyć włosów.

Produkty do mycia

Odżywki, które służą myciu włosów powinny mieć jak najkrótszy i jak najprostszy skład. Ważne, aby produkt zawierał substancję kondycjonującą powierzchniowo czynną, czyli taki składnik, który sprawi, że kosmetyk będzie się pienił. Do tego typu substancji należą m.in. Cetrimonium chloride, Tallowtrimonium chloride lub Behentrimonium chloride. Składniki te powinny znajdować się wysoko w składzie, ponieważ tylko wysokie ich stężenie odpowiednio oczyści włosy. Odżywka do mycia nie powinna mieć na początku składu olejów, parafiny ani silikonów. Warto unikać także składników takich, jak guma guar czy guma ksantanowa, które mogą szkodzić włosom.

Mycie włosów odżywką – krok po kroku

Na wilgotne włosy nakładamy produkt. Ilość zależy od grubości i długości włosów. Odżywka powinna pokryć całe włosy – od nasady aż po końce. Przez około 1-2 minuty masujemy włosy, wcierając w nie produkt. Następnie obficie spłukujemy włosy ciepłą wodą.

 

Przeładuj

"Kogel Mogel 4": To nowa postać zachwyci wszystkich najbardziej! "Rozbije bank"

zobacz 02:41