dziewczyna trzyma włosy w rękach
Pixabay/ AdinaVoicu/ CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Sposób na zmarszczki, przebarwienia i trądzik – maska tretinoinowa

dziewczyna trzyma włosy w rękach
Pixabay/ AdinaVoicu/ CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Maska tretinoinowa jest stosowana w terapii przeciwzmarszczkowej i przeciwtrądzikowej. Działa okluzyjnie – zamyka rozszerzone pory, nawilża i wygładza skórę.

 

Tretinoina to kwas retinowy – pochodna witaminy A. Jest składnikiem powszechnie wykorzystywanym w walce z efektami starzenia. Likwiduje zmarszczki i zwalcza stany zapalne skóry. Tretinoina jest kwasem zawartym w kosmetykach do codziennej pielęgnacji. Jej stężenie nie przekracza w nich jednak 1%. Stężenie tretinoiny w masce tretinoinowej sięga nawet 15%. Ze względu na wysokie stężenie kwasu maska powinna być wykonywana wyłącznie przez odpowiednio przeszkolone osoby.

Zalecenia do wykonania maski tretinoinowej

Maska tretinoinowa szczególnie zalecana jest osobom ze zmianami trądzikowymi i zmarszczkami. Spowalnia proces fotostarzenia skóry i hiperpigmentację. Wyrównuje niejednolitą strukturę skóry. Maska tretinoinowa wygładza skórę i eliminuje przebarwienia. Wyrównuje koloryt, nawilża i ujędrnia skórę. Witamina A odpowiada za właściwe funkcjonowanie błon komórkowych i produkcję kolagenu. Kwas retinowy podrażnia naskórek i stymuluje komórki skóry do podziału. W ten sposób tretinoina przyspiesza odnowę komórek skóry. Aplikacja tretinoiny w formie maski umożliwia szybkie wchłonięcie substancji w krótkim czasie.

Przeciwwskazania do wykonania maski tretinoinowej

Zabiegu na bazie tretinoiny nie należy wykonywać u osób wrażliwych na tretinoinę, u kobiet w ciąży i w przypadku nadwrażliwości na witaminę A. Maska tretinoinowa nie powinna być stosowana u osób z otwartymi ranami i zmianami chorobowymi.

Przebieg zabiegu nakładania maski tretinoinowej

Maska powinna być nałożona na oczyszczoną twarz. Pierwszym krokiem jest dokładny demakijaż i odtłuszczenie skóry. Następnie należy precyzyjnie rozprowadzić maskę na twarzy i pozostawić ją na ok. 30-40 minut. Po tym czasie kosmetyk powinien zostać usunięty. Bezpośrednio po zabiegu skóra może być zaczerwieniona. Następnego dnia skóra jest napięta, a po kilku dniach zaczyna się łuszczyć. Proces ten trwa ok. 3-5 dni. Kwas retinowy uwrażliwia skórę na promieniowanie UV, dlatego należy chronić skórę filtrami przeciwsłonecznymi i unikać opalania w trakcie kuracji maską tretinoinową.

 

Maskę tretinoinową można wykonywać co 7-14 dni. Po wykonaniu 3-5 zabiegów leczenie jest zakończone. Powtarzanie zabiegu raz w miesiącu zapewni podtrzymanie efektu. Zabieg nałożenia maski tretinoinowej kosztuje około 150-200 zł.


Przeładuj

Z kim Blondino ma najlepszy kontakt po "Hotelu Paradise"? Nie chodzi o Chrisa!

zobacz 01:23