Kobieta z maseczką na twarzy
©Piotr Marcinski/Fotolia

Maseczka miodowa leczy trądzik

Kobieta z maseczką na twarzy
©Piotr Marcinski/Fotolia

Miód pszczeli jest wytwarzany przez pszczoły z nektaru kwiatowego. Choć najwięcej jest w nim węglowodanów, miód zawiera również substancje korzystnie wpływające na zdrowie i urodę, m.in., kwasy organiczne i polifenole. Popularnym naturalnym kosmetykiem jest maseczka z miodu na trądzik.

Właściwości kosmetyczne miodu pszczelego

Naturalny miód pszczeli zawiera kwasy organiczne: jabłkowy i cytrynowy. Dzięki temu, kiedy stosowany jest jako kosmetyk, w delikatny sposób złuszcza martwy naskórek, nawilża i zmiękcza skórę oraz rozjaśnia przebarwienia.

 

Olejki eteryczne znajdujące się w miodzie wykazują działanie antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Leczą infekcje skóry oraz zapobiegają ich nawrotom, likwidując przyczyny schorzeń skóry, m.in. trądziku.

 

Mikroelementy, m.in. potas i magnez, oraz witaminy, A, C, kwas foliowy i pantotenowy, biotyna i witaminy z grupy B, zawarte w miodzie odżywiają skórę.

 

Miód zawiera także polifenole o właściwościach przeciwutleniających. Dzięki temu zapobiega szkodliwemu działaniu wolnych rodników i chroni włókna kolagenowe, które odpowiadają za elastyczność i jędrność skóry.

Jak przygotować i stosować maseczkę z miodu na trądzik

Można stosować maseczkę z samego miodu lub dodać do niej inne składniki, które zwiększą jej skuteczność. Maseczka z cytryną będzie miała silniejsze właściwości złuszczające i rozjaśniające, a z jogurtem naturalnym i płatkami owsianymi – bakteriobójcze i matujące.

 

Do sporządzenia maseczki z miodu i cytryny potrzebujesz dwóch łyżek miodu oraz łyżeczki soku z cytryny. Wymieszaj dokładnie oba składniki, nie podgrzewaj ich jednak, ponieważ mogą wtedy stracić swoje właściwości. Nałóż maseczkę na opłukaną i osuszoną twarz. Po 20 minutach spłucz.

 

Aby sporządzić maseczkę z miodu, jogurtu i płatków owsianych, potrzebujesz dwóch łyżek miodu, łyżki jogurtu naturalnego oraz łyżki płatków owsianych. Wymieszaj składniki, a jeśli maseczka będzie zbyt gęsta, dodaj odrobinę wody. Nałóż maseczkę na twarz i po 20 minutach spłucz.

 

Przeładuj

Występ 14-letniej Wiktorii poruszył jurorów "The Voice Kids"! To ona wyra show TVP?

zobacz 00:47