Masaż twarzy gua sha
© Dasha Petrenko/Fotolia.com

Gua sha, czyli chiński masaż twarzy i całego ciała - na czym polega i jakie daje efekty?

Masaż twarzy gua sha
© Dasha Petrenko/Fotolia.com

Masaż gua sha polega na pocieraniu skóry twardymi narzędziami. Masaż ciała i twarzy w medycynie chińskiej uznawany jest jako zabieg leczniczy, który redukuje stres, rozluźnia mięśnie, pobudza krążenie krwi, a nawet łagodzi objawy przeziębienia i grypy. Gua sha to masaż, który można również wykonać na delikatnej skórze twarzy.

 

Gua sha to metoda masażu wywodząca się z Chin. Słowo “gua” w dosłownym tłumaczeniu oznacza skrobanie, z kolei “sha” - czerwoną wysypkę. Chińska pielęgnacja twarzy i ciała polega właśnie na wykonywaniu ruchów, które przypominają skrobanie, specjalnym narzędziem, na skutek czego naskórek zaczerwienia się i mogą pojawić się na nim siniaki przypominające znamiona po stawianiu tradycyjnych baniek. Zmiany skórne jednak znikają, zazwyczaj już po kilku dniach po masażu.

Gua sha - na czym polega technika masażu gua sha?

Masaż ciała gua sha polega na pocieraniu ciała specjalnymi płytkami lub rogami. Narzędzia mają twardą powierzchnię, ale zaokrąglone krawędzie, co zabezpiecza przed zadrapaniami. Akcesoria do masażu są wykonane z czystego jadeitu (rzadkiego minerału, któremu Majowie przypisywali magiczne właściwości). Narzędzia różnią się od siebie wielkością oraz kształtem. Delikatny masaż twarzy wykonuje się mniejszymi płytkami, z kolei większe sprawdzają się do pocierania pleców.

 

Przed przystąpieniem do zabiegu, na początku wciera się w ciało nawilżający olejek, a następnie wykonuje masaż manualny w celu rozgrzania skóry przed docelowym zabiegiem.

Gua sha wykonuje się także na twarzy. Zabieg łagodzi opuchliznę, poprawia jędrność skóry, a nawet redukuje zmarszczki pod oczami. Masaż twarzy wykonuje się znacznie delikatniejszymi ruchami niż w przypadku pozostałych części ciała. Gua sha, podobnie jak joga twarzy, to bezpieczny sposób na poprawę elastyczności delikatnej skóry twarzy bez ingerencji chirurgicznej.

Zabieg gua sha - zdrowotne właściwości

Charakterystyczne skrobanie skóry ma na celu poprawić ukrwienie, rozluźnić mięśnie, zredukować stres oraz dotlenić organizm. W medycynie chińskiej, gua sha uważany jest za masaż leczniczy, który łagodzi objawy przeziębienia i grypy a także poprawia samopoczucie. Zabieg wykonuje się na takie dolegliwości, jak: bóle mięśni i stawów, wyziębienie organizmu, infekcje, gorączka czy opuchlizna na twarzy.

Czy masaż ciała gua sha jest bolesny?

Masaż ciała techniką gua sha powoduje zaczerwienienia skóry, a czasem nawet siniaki. Znamiona znikają zazwyczaj po kilku dniach od wykonanego masażu, jednak zabieg sam w sobie może powodować dyskomfort. Ból odczuwany w czasie zabiegu jest naturalną reakcją organizmu na intensywne pocieranie skóry twardym narzędziem. Dolegliwości bólowe, jeśli wystąpią, zazwyczaj zanikają w ciągu 24 godzin od wykonanego masażu.

Masaż ciała i twarzy gua sha - przeciwwskazania

Gua sha, pomimo że jest to masaż leczniczy, nie jest dla każdego. Przeciwwskazania do zabiegu to: menstruacja, ciąża, niepokojące zmiany na skórze, jak: rany, krwiaki czy owrzodzenia, skłonność do krwawień oraz przyjmowanie medykamentów przeciwzakrzepowych. Masażu gua sha powinny również unikać osoby z zaczerwienioną skórą po opalaniu.

Przeładuj

Czy Klaudia El Dursi sama wzięłaby udział w "Hotel Paradise" jako uczestniczka?

zobacz 00:52