Kobieta w okularach z pięknym uśmiechem
Image by LifetimeStock.com

Licowanie zębów: jakie licówki są najlepsze?

Kobieta w okularach z pięknym uśmiechem
Image by LifetimeStock.com

Licowanie zębów to zabieg przeznaczony dla osób, które przykładają dużą wagę do wyglądu uzębienia. Wykorzystanie licówek poprawi wygląd zębów - ich powierzchnię, koloryt i kształt. Do wyboru są wypełnienia kompozytowe, akrylowe i porcelanowe.

 

Licowanie zębów powinniśmy rozpocząć od podjęcia decyzji, czy chcemy zakładać licówki ze szlifowaniem. Jest to bardziej trwała metoda, wykorzystywana głównie przy nakładaniu licówek kryjących widoczne wady zębów - uzębienia zbyt wysuniętego do przodu lub poważnych ubytków na powierzchni.

 

Przy licowaniu zębów ze szlifowaniem szkliwo naturalnego zęba jest lekko oszlifowywane. Pozwala to na skorygowanie łuku zębów, zmniejszenie ich wielkości lub wyrównanie zębów obróconych. Mankamentem szlifowania jest fakt, że nakładanie licówek jest nieodwracalne. Mniej inwazyjne jest licowanie zębów bez szlifowania.

Licowanie zębów: rodzaje licówek

W gabinetach stomatologicznych dostępne są licówki kompozytowe, akrylowe i porcelanowe. Różnią się głównie trwałością materiału, jego wytrzymałością na urazy mechaniczne oraz podatnością na czynniki zewnętrzne.

 

  • licówki kompozytowe – licówki składają się z warstw. Pierwsza warstwa ma za zadanie utrzymywać wystarczające związanie się z zębem oraz zapewniać stałość i spójność tworzywa, a druga powinna zabezpieczyć przed mechanicznym uszkodzeniem. Produkt jest zatem trwały, jednak ma duży mankament – posiada jednolity koloryt przez co wygląda sztucznie, a z czasem żółknie.

 

  • licówki akrylowe – stosowane jako zamienniki licówek właściwych z powodu ich nietrwałości. Utrzymują się na zębach do 2 lat, szybko występują na nich przebarwienia. Dodatkowo są ciężkie i mało estetyczne. Najtańsze na rynku, ale i najmniej efektowne.

 

  • licówki porcelanowe – najbardziej popularne licówki z powodu dużej elastyczności i wytrzymałości. Masa porcelanowa (właściwe tworzywo) zbudowana jest z warstwy akrylowej, ceramicznej i materiałów złożonych. Bardzo dobrze łączy się z zębem. Zapobiega osadzaniu się kamienia nazębnego oraz nie ulega przebarwieniom. Licówki porcelanowe są najczęściej polecane, ponieważ wykazują największą wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne.

Licowanie zębów: przydatne informacje

Przeciwwskazaniem do zakładania licówek jest aktywna infekcja w jamy ustnej, choroby dziąseł, bruksizm (zgrzytanie zębów), zbyt silne przebarwienie zębów lub zbyt płytkie szkliwo. Koszt założenia jednej licówki wynosi od ok. 100 złotych za licówkę akrylową do 2 500 złotych za porcelanową, przy czym musimy tę kwotę przemnożyć 20 razy (zakładamy standardowo licówki na 20 zębów).

 

Licówki możemy zastąpić koronami. Są to tzw. sztuczne zęby. Jest to jednak opcja droższa – ich cena waha się od 275 złotych do nawet 5 000 złotych za jeden ząb. Licówki są od nich też bardziej eleganckie – stosuje się je w celach estetycznych. Korony maskują ubytki zębowe.

Przeładuj

Syn Małgorzaty Rozenek jest najpopularniejszym dzieckiem na Instagramie!

zobacz 02:22