uśmiech kobiety
Flickr/Rupert Taylor-Price/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Czy laserowe wybielanie zębów jest bezpieczne?

uśmiech kobiety
Flickr/Rupert Taylor-Price/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Wybielanie zębów laserem to zabieg, który wystarcza nawet na dwa lata. Jest on jednak silnie inwazyjny i nie każdy może się mu poddać.

 

Każdy chciałby pochwalić się zniewalającym uśmiechem, jednak niektórzy nie mogą sobie pozwolić na tę chwilę spontaniczności z powodu przebarwień na zębach. Co można zrobić, aby pozbyć się tego problemu? Niekiedy doraźna pomoc w postaci pasty do zębów nie wystarcza i wtedy warto skierować kroki do gabinetu stomatologicznego, gdzie coraz popularniejsze staje się laserowe wybielanie zębów.

Metody wybielania zębów

Istnieje wiele metod wybielania zębów, jednak skuteczność ich działania zależy od wielkości przebarwień, które pojawiają się na szkliwie. To one spędzają nam sen z powiek - jeśli nie są zbyt poważne, warto spróbować domowych sposobów (pasta, płukanki, sztyfty, paski wybielające czy nakładki z żelem), jeśli natomiast problem jest bardziej zaawansowany, należy zwrócić się po pomoc do stomatologa. Może on zaproponować wykonanie profesjonalnych nakładek na szczękę, robionych według indywidualnych odcisków. Do nakładek lekarz przepisuje żel wybielający, który stosujemy w domu. Może też jednak wykonać zabieg wybielania zębów w gabinecie, nakładając preparat i naświetlając go lampą polimeryzacyjną lub laserem.

Laser aktywuje substancję wybielającą

Laserowe wybielanie zębów polega na aplikacji preparatu wybielającego o wysokim stężeniu substancji czynnych oraz aktywacji żelu przy pomocy dużej energii lasera diodowego. Zabieg jest stosunkowo krótki - trwa ok. 30 min. Jedna sesja wystarczy, aby uzyskać zadowalający efekt, a stomatolodzy zapewniają, że przy stosowaniu odpowiedniej diety utrzymuje się on nawet do dwóch lat. Należy jednak zaznaczyć, że laserowe wybielanie zębów jest dość dużym wydatkiem - kosztuje od 1000 zł wzwyż.

Przed i po laserowym wybielaniu zębów

Do laserowego wybielania zębów trzeba się odpowiednio przygotować - wyleczyć wszelkie ubytki próchnicowe, wymienić nieszczelne wypełnienia oraz usunąć kamień nazębny. Należy też pamiętać, że po zabiegu obowiązuje nas (nawet do tygodnia) tzw. biała dieta. Odwodnione podczas zabiegu szkliwo wchłania wszelkie barwniki, niwecząc uzyskane efekty, dlatego trzeba zrezygnować z picia herbaty, kawy, czerwonego wina, z palenia papierosów, czy z płukanek do ust zawierających w swoim składzie chlorheksydynę (substancja, która może przebarwiać zęby).

 

Nie jest to więc rozwiązanie dla nałogowych palaczy, którzy nie będą potrafili powstrzymać się przez tydzień przed paleniem. Jeśli nikotyna zabarwi zęby po wybielaniu, staną się one żółte i efekt końcowy może okazać się gorszy niż przed zabiegiem.

 

Po zabiegu należy również zwiększyć dbałość o higienę jamy ustnej. Pomocne mogą okazać się specjalne żele ze zwiększoną zawartością fluoru, które stosuje się raz w tygodniu. Pomoże to wzmocnić osłabione podczas wybielania szkliwo zębów.

Uważaj na laser

Laserowe wybielanie zębów mimo, że jest metodą szybką i bardzo skuteczną, ma również swoje wady. W wyniku stosowania preparatów o wysokich stężeniach, może dochodzić do osłabienia szkliwa. Należy liczyć się także z możliwością podrażnienia dziąseł, czy pozabiegową nadwrażliwością zębów. Przeciwwskazaniem do zabiegu jest ciąża, karmienie piersią, nadwrażliwość zębów czy alergia na składniki preparatów wybielających.

 

Pamiętajmy, że żadna z metod wybielania zębów nie daje stuprocentowej skuteczności. Zdarza się, że kość ma żółte zabarwienie i nic nie będzie w stanie tego zmienić. Dlatego przed podjęciem decyzji o wybielaniu zębów, najlepiej skonsultować się ze stomatologiem i to z nim wybrać najbardziej odpowiednią drogę ku uzyskaniu wymarzonego, pięknego uśmiechu. 


Przeładuj

Ewa Kasprzyk będzie jak babcia Wolańska w czwartej części "Kogla Mogla"?! Wszystko przez... Shakirę!

zobacz 02:36