kobieta w trakcie zabiegu usuwania trądziku laserem
©carol_anne/Fotolia

Coraz więcej osób z problemami skórnymi decyduje się na laserowe usuwanie trądziku. Efekty są widoczne dość szybko, leczenie laserem nie ma skutków ubocznych, a żołądek nie jest obciążony przez przyjmowane doustnie antybiotyki.

Farmakologiczne czy laserowe usuwanie trądziku – co wybrać?

Trudno jednoznacznie powiedzieć, co jest skuteczniejsze – leczenie farmakologiczne czy leczenie laserem, ponieważ efekty zależą od przyczyn choroby i jej indywidualnego przebiegu. W wielu przypadkach po prostu łączy się obie metody, by leczenie miało jak największe szanse powodzenia. Jeśli jednak trądzik wynika na przykład z zaburzeń hormonalnych, żadna terapia działająca jedynie zewnętrznie nie będzie skuteczna, ponieważ leczenie należy rozpocząć od uregulowania gospodarki hormonalnej organizmu.

Laserowe usuwanie trądziku – przebieg zabiegu

Czasami, by uzyskać pożądany efekt, wystarcza tylko pojedynczy zabieg, niekiedy należy wykonać ich kilka. W trudnych przypadkach może być wskazane przeprowadzenie całej serii dziesięciu zabiegów, a następnie powtarzania raz na kilka tygodni zabiegu przypominającego. Jeden zabieg laserowego usuwania trądziku trwa około 15-20 minut. Dostępne są dwie metody – mniej inwazyjna, czyli frakcjonowanie nieablacyjne, lub bardziej inwazyjna – połączenie frakcjowania z ablacją.

 

Podczas frakcjowania nieablacyjnego światło lasera dociera do głębokich warstw skóry. Tworzy w nich mikrouszkodzenia, które mają pobudzić skórę do regeneracji i unormować pracę gruczołów łojowych. Nie narusza przy tym naskórka.

 

Połączenie tej metody z ablacją polega na zastosowaniu zabiegu usunięcia części naskórka i skóry. Dzięki temu można odblokować gruczoły łojowe i usunąć bakterie, które się w nich gromadzą. Oprócz tego proces gojenia i regeneracji przebiega dłużej. Ze względu na większą inwazyjność tej metody, okres rekonwalescencji także jest dłuższy.

Laserowe usuwanie trądziku różowatego

Laser ma zastosowanie także w leczeniu trądziku różowatego. Usuwa zaczerwienienia i poszerzone naczynka, a także – jak w przypadku pospolitego trądziku – pobudza procesy regeneracyjne. Hemoglobina, która znajduje się w poszerzonych naczynkach, wychwytuje światło lasera, dzięki czemu nie uszkadza się zdrowej skóry. Dzięki temu metoda jest mało inwazyjna.

 

Laserowe usuwanie trądziku nie tylko pomaga złagodzić lub całkiem usunąć niedoskonałości skóry, ale też ogólnie poprawia jej kondycję i wygląd. Leczenie trądziku laserem nie ma efektów ubocznych. Terapia kosztuje około 300-700 zł za jedną serię.