Zabieg laserowy
© puhhha/Fotolia.com

Usuwanie piegów laserem IPL i laserem frakcyjnym

Zabieg laserowy
© puhhha/Fotolia.com

Do usuwania piegów laserem używa się świetlnych impulsów (IPL) lub wiązek światła o jednej bądź wielu długościach. Efekty zależą od zastosowanej technologii i tego, jak głębokie są przebarwienia.

 

Piegi to anomalie barwnika w skórze, ciemne punkty, które mogą być wrodzone lub nabyte. Najczęściej piegi występują u osób naturalnie rudych i o jasnej karnacji. Nabyte mogą pojawić się u każdego, kto nadmiernie korzysta ze słońca. Piegi pojawiają się też jako skutek poparzeń słonecznych i opalania się w trakcie kuracji lekami fotouczulającymi.

Światło usuwa piegi

Piegi i inne przebarwienia usuwa się różnymi rodzajami lasera. Efekty laserowego usuwania piegów widoczne są już po kilku zabiegach. Pomiędzy kolejnymi zabiegami nie wolno się opalać ani przebywać na słońcu. Zabieg usuwania piegów wykonuje się „laserem” IPL lub laserem frakcyjnym.

„Laser” IPL

Urządzenia IPL używa się do niewielkich i płytko położonych piegów. Urządzenie to jest nazywane laserem umownie, bo faktycznie emituje impulsy światła, a nie – jak laser – spójne wiązki światła o jednakowej długości. Zjawisko zachodzące podczas usuwania piegów laserem IPL to fototermoliza selektywna (usuwane jest tylko przebarwienie, a sąsiednie tkanki pozostają nienaruszone).

 

Laserowe usuwanie piegów urządzeniem IPL jest odczuwalne w niewielkim stopniu, na wrażliwej twarzy szczypanie może być mocniejsze niż na cerze normalnej. Niewłaściwa obsługa urządzenia może skutkować poparzeniami, dlatego najlepiej zabiegi wykonywać w sprawdzonym gabinecie kosmetycznym.

 

Cena laserowego usuwania piegów waha się od 65 do 500 zł za jeden zabieg w zależności od tego, jaki obszar jest poddawany działaniu świetlnych impulsów. Do usunięcia lub zmniejszenia przebarwień potrzeba od kilku do nawet kilkunastu zabiegów.

Laser o różnej długości fal

Laserowe usuwanie piegów może wymagać kilku bądź zaledwie jednej wizyty. Zależy to od użytej podczas zabiegu technologii. Najprostszy laser emituje wiązki światła o jednej długości, bardziej skuteczny jest laser bromkowo-miedziowy, który wytwarza dwie długości fal. Natomiast w niektórych gabinetach można skorzystać z usługi laserowego usuwania piegów o nazwie RevLite® Q-switch. Urządzenie używane do tego zabiegu emituje fale aż 4 długości i jest najskuteczniejsze.

 

Podczas laserowego usuwania piegów tą metodą odczuwalne jest pieczenie. Dla złagodzenia dyskomfortu można wykonać zabieg z użyciem znieczulającego kremu lub nawiewu zimnego powietrza.

 

Cena laserowego usuwania piegów prawdziwym laserem zależy od tego, jaki obszar jest poddawany terapii i jakie urządzenie jest do tego używane. Koszt jednego zabiegu waha się od 50 zł za pojedyncze przebarwienie i od 300 do 2000 zł za całą twarz.

Przeciwwskazania do laserowego usuwania piegów

Zabiegom laserowego usuwania piegów nie powinny poddawać się kobiety w ciąży ani matki karmiące piersią. Przeszkodą w wykonaniu zabiegu jest też infekcja ogólna i stan zapalny skóry. Nie wolno laserowo usuwać piegów u osób cierpiących na nowotwór skóry ani na cukrzycę. Przeciwwskazaniami są też zabiegi wypełniania zmarszczek kwasem hialuronowym lub peeling chemiczny wykonywane w ostatnich 4 tygodniach. Nie można laserowo usunąć piegów również u osób, które stosują leki, zioła lub preparaty fotouczulające. Lasera nie używa się też na opalonej skórze ani u osób z tendencją do powstawania bliznowców.


Więcej na temat zabiegi laserowe
Przeładuj

Jak Ania z "Hotelu Paradise" wspomina związek z Tindera? Zdradziła również, jaki ma typ mężczyzny

zobacz 02:11