Kwas pirogronowy w kosmetyce
© Studio Romantic/Adobe Stock

Kwas pirogronowy wykazuje silne działanie bakteriostatyczne, dlatego w kosmetyce wykorzystywany jest głównie do przeprowadzania zabiegów na trądzik różowaty i pospolity oraz łojotok. Peeling pirogronowy zmniejsza również drobne zmarszczki i blizny, rozjaśnia cerę, a także stymuluje syntezę kolagenu, przez co działa ujędrniająco.

 

Kwas pirogronowy to rodzaj alfa-ketonokwasu, który naturalnie występuje w occie oraz sfermentowanych owocach. W kosmetyce wykorzystywany jest w różnym natężeniu. W stężeniu powyżej 50% działa bardzo silnie na skórę i może pozostawić na niej efekt frost, czyli zabielenie cery. Jest to oznaka silniejszego uszkodzenia naskórka, ale jednocześnie lepszego działania kwasu. Zmiany na skórze samoistnie znikają po kilku dniach.

Kwas pirogronowy - jak działa na skórę?

Substancja wykorzystywana jest w kosmetyce do przeprowadzania zabiegów na twarz, przy takich problemach, jak: trądzik różowaty, łojotokowe zapalenie skóry, blizny potrądzikowe, łojotok. Peeling pirogronowy skutecznie pobudza również fibroblasty, odpowiedzialne za produkcję elastyny i kolagenu (zapewniających skórze jędrność i elastyczność), dlatego polecany jest również osobom z pierwszymi oznakami starzenia się skóry. Alfa-ketonokwas dodatkowo wygładza i rozjaśnia cerę, reguluje nadmierne wydzielanie sebum, przeciwdziała powstawaniu zaskórników, a także zmniejsza przebarwienia skórne, drobne blizny i zmarszczki.

Peeling pirogronowy - jak często stosować?

Peeling pirogronowy to zabieg, który silnie oddziałuje na skórę, dlatego nie można go wykonywać częściej, jak co 15-20 dni. Przed kuracją kosmetolog powinien określić stan cery, jej fototyp czy rodzaj problemu skórnego, aby móc dobrać odpowiednie stężenie kwasu, by zapewnić pacjentowi pełne bezpieczeństwo podczas zabiegu.

Peeling kwasem pirogronowym - przeciwwskazania

Z peelingu kwasem pirogronowym nie mogą korzystać wszyscy. Do najważniejszych przeciwwskazań do wykonania zabiegu należą: infekcje skórne (np. opryszczka, zwłaszcza w fazie aktywnej, silna alergia na składniki zawarte w peelingu, zaburzenia psychiczne, a także zapalenie lub uszkodzenie tkanki łącznej.