Pojemniki na kosmetyki
Image by LifetimeStock.com

Kwas mlekowy zwiększa skuteczność kosmetyków pielęgnacyjnych, działa antybakteryjnie i wpływa na produkcję kolagenu. Kwas mlekowy jest bezpieczny i nietoksyczny.

Kwas mlekowy w kosmetyce – działa przeciwstarzeniowo i nawilżająco

Kwas mlekowy w kosmetyce ma działanie przeciwstarzeniowe, złuszczające i nawilżające. Zabieg na bazie 10% kwasu mlekowego sprawi, że skóra będzie delikatna, nawilżona i gładka (aby otrzymać roztwór 10% kwasu mlekowego należy rozcieńczyć 5 ml kwasu mlekowego z 40 ml wody). Kwas mlekowy nie ingeruje w głębokie warstwy skóry, można stosować go w codziennej pielęgnacji. Reguluje odnowę komórkową skóry - stymuluje produkcję ceramidów, dzięki którym skóra jest nawilżona i lepiej chroniona przed zbyt szybkim starzeniem. Kwas mlekowy usuwa zalegające warstwy skóry i zrogowaciały, przesuszony naskórek. Tak przygotowana skóra lepiej absorbuje składniki zawarte w kosmetykach pielęgnacyjnych, takich jak kremy i maseczki. Kwas mlekowy pomaga odzyskać jędrność skóry, ponieważ pobudza produkcje kolagenu. Wygładza zmarszczki. Reguluje koloryt skóry. Działa antybakteryjnie i odblokowuje pory. Zapobiega powstawaniu skórnych wykwitów i ognisk zapalnych. Leczy trądzik i stany zapalne skóry. Kwas mlekowy w kosmetyce stosowany jest także jako środek na przebarwienia i plamy powstałe w efekcie niewłaściwej pielęgnacji lub opalania się w solarium. Kwas mlekowy ma także właściwości przyspieszające porost włosów. Szampony i odżywki z kwasem mlekowym oddziałują pobudzająco na cebulki włosów. W efekcie włosy są mocniejsze i szybciej rosną.

Stosowanie kwasu mlekowego w kosmetyce

Kwas mlekowy nie powinien być stosowany bezpośrednio na skórę, ponieważ może powodować podrażnienia skóry i dróg oddechowych. Kwas mlekowy jest bezpieczny, o ile stosowany jest w rozcieńczeniu z wodą. Jedną łyżeczkę kwasu mlekowego należy rozcieńczyć z trzema łyżeczkami wody (1:3). Tak przygotowany kwas mlekowy można dodawać do kremów, mleczek, maseczek lub toników.

Wskazania i przeciwwskazania do stosowania kwasu mlekowego w kosmetyce

W trakcie domowego zabiegu kosmetycznego kwas mlekowy powinny stosować osoby z rozszerzonymi porami, przebarwieniami na twarzy i dłoniach oraz osoby z grubą warstwą zrogowaciałego naskórka na łokciach, stopach i kolanach. Kwas mlekowy wskazany jest także w przypadku skóry suchej, wymagającej nawilżenia, skóry zniszczonej zabiegami słonecznymi i skóry tłustej, trądzikowej. Kwas mlekowy nie jest zalecany osobom z łuszczycą, osobom uczulonym na preparaty z kwasami AHA (złuszczającymi skórę) oraz przy stanach zapalnych skóry. Kwas może podrażnić bardzo cienką skórę. 


Więcej na temat pielęgnacja ciała