Stopy
Pixabay/jgarma/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Sposoby na skutecznie usunięcie kurzajek

Stopy
Pixabay/jgarma/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Kurzajka to brodawka powstająca na ciele człowieka poprzez zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Ma mało atrakcyjny kształt szarocielistego narośla. Pojawia się najczęściej na twarzy, rękach i nogach, a gdy zlokalizuje się pod paznokciem lub na stopach – wywołuje silny ból. Jak więc usunąć brodawkę – dostępnych jest wiele sposobów.

 

Kurzajki są dość powszechną przypadłością, a wirus, który je powoduje – wirusem brodawczaka ludzkiego – można się zarazić przy kontakcie bezpośrednim z osobą zawirusowaną. Miejsca szczególnie niebezpieczne to przede wszystkim publiczne toalety, basen, sauna, solarium czy szatnia – wszędzie tam, gdzie musimy się przebrać czy rozebrać i jednocześnie przebywa tam wiele osób. Brodawki tego typu niestety możemy również łatwo przenieść na inny element ciała, podczas np. obgryzania paznokci (przeniesienie wirusa kurzajki z dłoni na usta i na odwrót). Oto kilka sposób ich usunięcia:

 

  • Okłady z jaskółczego ziela lub czosnku – kojącą metodą na kurzajki może okazać się wyciśnięty sok z łodygi jaskółczego ziela. Gaza nasączona tą substancją powinna być przykładana do brodawki na kilka minut, a następnie zaklejana plastrem. Możesz codziennie powtarzać ten zabieg, aż kurzajka zniknie. Łatwo dostępny czosnek to również skuteczny środek na brodawki – miażdżymy go na miazgę i przykładamy do kurzajki, a następnie zaklejamy plastrem. Zabieg możemy powtarzać kilka razy dziennie (mniej więcej 3-4 razy na dzień) do skutku. Gdy leczenie czosnkiem po 5-6 tygodniach nie daje rezultatu powinniśmy zgłosić się do dermatologa.

 

  • Maści – leczenie farmakologiczne. Stosowanie maści z kwasem salicylowym lub mlekowym powinno w ciągu ok. 8 tygodni pomóc w pozbyciu się szpecącej kurzajki. Uważajmy – przy stosowaniu tych preparatów należy szczególnie uważać, ponieważ zawierają substancje żrące – dlatego warto okolice kurzajki „zaimpregnować” lakierem do paznokci. Dermatolog powinien przedstawić możliwości stosowania maści oraz podać częstotliwość ich stosowania – najczęściej jednak stosuje się je raz na dzień.

 

  • Wizyta u dermatologa – zamrażanie brodawek. Usuwanie kurzajek w gabinecie dermatologicznym odbywa się zwykle poprzez zamrożenie brodawki za pomocą ciekłego azotu. Przed zabiegiem miejsce zakażone wirusem brodawczaka należy zmiękczyć za pomocą maści salicylowej i zakleić plastrem na dzień przed zabiegiem. Sam zabieg trwa ok. pół godziny – zamrożona brodawka odpada, a pozostawiona po niej ranka wymaga prawidłowej higieny – codzienne przemywanie rany wodą utlenioną i zaklejanie plastrem z opatrunkiem do tygodnia od usunięcia kurzajki.

 

  • Zastosowanie bleomycyny – wstrzykiwanie tej substancji w miejsce kurzajki jest bardzo bolesne, jednak często stosowane w przypadku dużych ognisk brodawek, trudnych do usunięcia poprzez zamrażanie. Ten silny antybiotyk powoduje, ze komórki w kurzajkach umierają, przez co stopniowo znikają. Zabieg również jest wykonywany w gabinecie dermatologicznym.

 

Zamrażanie kurzajki w gabinecie dermatologicznym można wykonać zarówno na koszt służby zdrowia, jak i prywatnie (koszt to ok. 80-100 zł w większych miastach typu Warszawa czy Kraków, kwota nie przekracza 50 zł w mniejszych miejscowościach). Z drugiej strony zabieg wstrzykiwania bleomycyny jest wykonywany o wiele rzadziej, przez co jest stosunkowo droższy, ale i skuteczniejszy od zamrażania azotem (koszt wynosi najczęściej ponad 100 zł). Podczas jednej wizyty u dermatologa możemy wstrzyknąć substancję maksymalnie w 1-2 brodawki, a gdy musimy powtórzyć wizytę w gabinecie dermatologicznym z innymi brodawkami – powinniśmy odczekać przynajmniej miesiąc, aby dać sobie czas na rekonwalescencję.

Przeładuj

W niedzielę wybierzemy też pierwszą damę! Kim są i czym zajmują się żony kandydatów na prezydenta?

zobacz 03:19