Krem do twarzy
©Voyagerix/Fotolia

Popularny wypełniacz kosmetyków – krzemionka

Krem do twarzy
©Voyagerix/Fotolia

Krzemionka jest często wykorzystywanym wypełniaczem w różnego typu kosmetykach. Do najcenniejszych właściwości krzemionki należy zdolność absorbowania sebum i rozpraszania światła. Wykorzystywana jest m.in. w pudrach, pastach do zębów i peelingach oczyszczających.

Właściwości krzemionki – absorbcja sebum, jedwabistość, lepkość

Krzemionka to mineralna substancja o naturalnym pochodzeniu. Jest pylista, lekka i biała. Po nałożeniu na skórę krzemionka staje się transparentna i niedostrzegalna dla oka. Jej zaletą jest gładkość i jedwabistość. Ma zdolność wchłaniania wilgoci i absorbowania nadmiaru sebum (łoju skórnego). Do właściwości krzemionki należy także zdolność rozpraszania światła, która daje efekt nieskazitelnej skóry. Przedłuża trwałość produktów kosmetycznych i zapobiega rozwarstwianiu. Poprawia ich przyczepność, zwiększa lepkość i ułatwia aplikację.

Zastosowanie krzemionki w kosmetykach – peelingi oczyszczające, pudry, kremy

Dzięki lekkiej konsystencji i jedwabistej strukturze, krzemionka dodana do kosmetyków takich jak pudry lub fluidy sprawia, że kosmetyki łatwo się rozprowadzają. Ze względu na swoją chłonność jest zwykle obecna w kosmetykach przeznaczonych do cery tłustej i mieszanej. Krzemionki powinny unikać osoby o skórze suchej i wrażliwej, ponieważ może one powodować podrażnienia i przesuszenia. Krzemionkę znaleźć można w kosmetykach tuszujących zmarszczki i wyrównujących koloryt skóry. Jest składnikiem peelingów i żeli oczyszczających. Ściera martwy naskórek, wygładza, rewitalizuje i oczyszcza. Wykazuje pozytywne skutki w leczeniu trądziku oraz w pielęgnacji niedotlenionej i zwiotczałej skóry. Wzmacnia włosy i paznokcie. Stosowana jako składnik past do zębów gwarantuje trwałą konsystencję pasty i umożliwia ścieranie osadów i płytki nazębnej. 

Przeładuj

Klaudia El Dursi szczerze o uczestnikach "Hotelu Paradise": "Cwaniactwo i sojusze!"

zobacz 01:47