kobieta czterdziestoletnia
Flickr/Kendra Goering/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Kwas hialuronowy – cudowny składnik wspomagający procesy regeneracyjne skóry dojrzałej

kobieta czterdziestoletnia
Flickr/Kendra Goering/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Kwas hialuronowy jest produkowany naturalnie przez nasz organizm, lecz w miarę upływu czasu sukcesywnie tracimy ten cenny składnik. Skóra dojrzała potrzebuje kosmetyków zawierających komponenty uzupełniające niedobory naturalnych substancji.

Wpływ trybu życia na proces starzenia się skóry

Przyczyn starzenia możemy szukać wszędzie, a te powodujące największe spustoszenia to m.in. stresujący tryb życia, palenie papierosów, brak aktywności fizycznej oraz promienie UV. Wszystkie te czynniki powodują powstawanie wolnych rodników, odpowiedzialnych za uszkodzenia w obrębie materiału genetycznego DNA oraz skóry właściwej. Aby prawidłowo pielęgnować skórę dojrzałą, oprócz prowadzenia higienicznego trybu życia musimy zainwestować w dobre kosmetyki, uzupełniające m.in. niedobory kwasu hialuronowego.

Składniki pielęgnacyjne przeznaczone dla skóry dojrzałej

Pielęgnacja cery dojrzałej jest prosta, na rynku mamy do wyboru całą gamę preparatów, które przeznaczone są specjalnie dla niej. W ich składzie powinny znaleźć się przede wszystkim: elastyna, kwas hialuronowy, kolagen oraz inne białka, które stanowią biologiczny fundament skóry, ponadto witaminy C i E, allantoina, retinol.

 

Kwas hialuronowy cieszy się w kosmetologii oraz medycynie (nie tylko estetycznej) niesłabnącą renomą od lat i nic nie wskazuje na to, aby ten stan miał się zmienić. Organizm ludzki sam wytwarza kwas hialuronowy, jednak ta funkcja słabnie wraz z wiekiem. Głównym zadaniem kwasu hialuronowego, jest nadawanie tkankom elastyczności oraz zabezpieczenie ich przed drobnoustrojami i toksynami. Jego działanie przeciwzapalne jest kluczowe dla odradzania się komórek skóry. Wykazuje też właściwości wiążące wodę, dlatego skóra, mająca go pod dostatkiem jest napięta i pozbawiona zmarszczek.

Działanie kwasu hialuronowego

Kwas hialuronowy zawarty w kosmetykach ma dwie formy związane z wielkością jego cząsteczek. Duże cząsteczki nawilżają naskórek z zewnątrz, zatrzymują wodę oraz optymalizują stopień nawilżenia, małe natomiast przenikają do głębszych partii skóry, działając wzmacniająco na jej rusztowanie.


W związku z tym, że kwas hialuronowy nie wywołuje reakcji alergicznej oraz odznacza się wysoką biozgodnością ze składem ludzkiej skóry nie ma ograniczeń procentowych, co do jego zawartości w kosmetykach, dlatego też powstają preparaty o wysokim stężeniu kwasu hialuronowego – nie ma możliwości, aby został przedawkowany. Jego działanie jest natychmiastowe, jeżeli używamy kosmetyku o wysokiej zawartości kwasu hialuronowego – działa on przede wszystkim liftingująco.

Kremy, maseczki, balsamy, mleczka – gdzie znajdziemy kwas hialuronowy?

Stosowanie w codziennej pielęgnacji produktów zawierających kwas hialuronowy najlepiej zacząć po 25 roku życia, kiedy skóra zaczyna zdradzać pierwsze oznaki starzenia się, a jej funkcje regeneracyjne słabną. Ma to związek przede wszystkim z gospodarką hormonalną i spadkiem poziomu estrogenów, które m. in. regulują nawodnienie komórek. Ze względu na brak przeciwwskazań do stosowania kwasu hialuronowego, może być używany do każdego typu cery. Znajdziemy go przede wszystkim w kremach odmładzających, zarówno tych do stosowania na noc, jak i na dzień. Zawierają go również maseczki liftingujące, balsamy. Jest możliwość wzbogacania o ten cenny składnik już posiadanych kosmetyków, ponieważ kwas hialuronowy dostaniemy w postaci serum, gdzie jego stężenie wynosi 100%. Ampułki odmładzające, kapsułki przeciwzmarszczkowe, esencje, eliksiry, olejki, kremy pod oczy – większość kosmetyków dla cery dojrzałej zawiera kwas hialuronowy. Właściwie dobrane produkty poprawią ogólny stan skóry oraz spowolnią proces starzenia.

Nieinwazyjna pielęgnacja skóry dojrzałej – kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy znany jest ze swojego zastosowania w medycynie estetycznej, jednak używanie go w kosmetykach jest wersją dla osób, które chcą o siebie dbać w sposób nieinwazyjny.

Preparaty, które w widoczny sposób poprawiają kondycję naszej skóry dają nam dodatkowe korzyści w postaci poprawy nastroju – a nic nie działa cudowniej na cerę niż doskonałe samopoczucie.

 

Skóra dojrzała potrzebuje więcej uwagi, więc zdrowy tryb życia, dokładne oczyszczanie (w tym przede wszystkim właściwie przeprowadzony demakijaż) oraz dobranie odpowiedniego kremu, zawierającego niezbędne dla naszej cery składniki to podstawa. 

Więcej na temat pielęgnacja twarzy botoks
Przeładuj

W niedzielę wybierzemy też pierwszą damę! Kim są i czym zajmują się żony kandydatów na prezydenta?

zobacz 03:19