Kosmetyki mineralne
© olllinka2/Fotolia.com

Kosmetyki mineralne do makijażu twarzy i oczu – skład, stosowanie i nakładanie

Kosmetyki mineralne
© olllinka2/Fotolia.com

Kosmetyki mineralne różnią się od produktów tradycyjnych zastosowaniem oraz sposobem nakładania. W założeniu miały to być preparaty, w składzie których – jak sama nazwa wskazuje – znajdują się czyste minerały. W rzeczywistości w wielu kosmetykach sprzedawanych pod tym szyldem, znajdują się środki chemiczne i substancje zapachowe, które prowadzą do zanieczyszczenia cery, dlatego warto sprawdzać skład kosmetyków.

 

Produkty mineralne pojawiły się na rynku w połowie lat 70. XX w. i od razu okrzyknięto je kosmetyczną rewolucją stulecia. Wówczas widziano w nich szansę na naturalny makijaż, który nie będzie podrażniał skóry twarzy.

Czym różnią się kosmetyki mineralne od zwykłych?

W założeniu kosmetyki mineralne powinny mieć w swoim składzie wyłącznie substancje naturalne, np.: bor, mikę, wapń, potas, magnez i żelazo. Część producentów oszukuje, sprzedając jako kosmetyki mineralne preparaty, które zawierają substancje zapachowe i chemiczne (np. silikon). Dlatego też należy zwracać uwagę na to, jakich substancji użyto do ich wykonania.

Największą zaletą produktów mineralnych jest naturalny skład, który sprawia, że z powodzeniem można nimi zastąpić kosmetyki hipoalergiczne. Ponadto tego typu preparaty nie mają terminu ważności, dlatego można z nich korzystać nawet przez kilka lat. Niestety kosmetyki mineralne utrzymują się na skórze maksymalnie do 6 godzin.

Kosmetyki mineralne – dla kogo?

Na półkach z kosmetykami mineralnymi można znaleźć: podkłady, pudry, bronzery, róże i cienie do powiek. Najczęściej mają one formułę sypką, chociaż występują także pod postacią: płynów i pudrów prasowanych. W ofercie firm produkujących kosmetyki mineralne znajdują się także pomadki, które zazwyczaj przyjmują postać grubej kredki do ust. Dzięki swojemu naturalnemu składowi produkty te nie zapychają porów oraz nie utleniają się (nie zmienia się ich kolor). Polecane są one dla alergików oraz osób, które mają skłonności do podrażnień. Jednak nie zaleca się stosowania ich do cery suchej, bowiem mogą one podkreślać zmarszczki.

Kosmetyki mineralne są polecane do stosowania latem. Składniki zawarte w tego typu produktach (szczególnie cynk i tytan) mają właściwości przeciwsłoneczne.

Nakładanie kosmetyków mineralnych

Wadą kosmetyków mineralnych jest ich nakładanie. Należy robić to bardzo dokładnie, w przeciwnym razie końcowy efekt makijażu może być niezadowalający. Do aplikacji pudru mineralnego, bronzera, różu i cieni do powiek zaleca się użycie pędzla. Produkty te należy nakładać kolistymi ruchami, wcierając je w skórę twarzy. Żeby uzyskać większy stopień krycia, można je nakładać również metodą stemplowania, wciskając kosmetyki w skórę.

Przeładuj

Jak Paula Tumala zareagowała na wieść o ciąży bliźniaczej? Taka reakcja to zupełna normalność!

zobacz 01:36