korzenie lukrecji przewiązane sznureczkiem, na białym tle
© photology1971/Adobe Stock

Lukrecja wykazuje właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne, antyoksydacyjne i łagodzące. Kosmetyki z lukrecją dedykowane są osobom z cerą wrażliwą, podrażnioną oraz skłonną do wyprysków. Korzeń lukrecji w medycynie wykorzystywany jest do produkowania pastylek na ból gardła oraz preparatów na suchy kaszel.

 

Lukrecja to zioło, które wykorzystuje się zarówno w medycynie, jak i kosmetyce. Jako surowiec do produkcji preparatów leczniczych, czy kosmetycznych stosuje się głównie korzeń lukrecji. Zawiera w sobie duże ilości glicyzyny, czyli związku, któremu zawdzięcza swój słodki smak, stąd zioło często nazywane jest miodowym korzeniem.

Korzeń lukrecji - właściwości lecznicze

Korzeń lukrecji wykazuje silne działanie przeciwzapalne, antybakteryjne i łagodzące, dlatego w medycynie stosowany jest do leczenia ran i podrażnień na skórze. Już w XVI w. lukrecja stosowana była jako środek wykrztuśny w infekcjach górnych dróg oddechowych, dlatego obecnie wykorzystywana jest do leczenia objawów przeziębiania i grypy. Preparaty ziołowe  z ekstraktem z lukrecji łagodzą suchy kaszel i ból gardła. Wyciąg z zioła w medycynie najczęściej służy do produkowania leczniczych herbatek oraz tabletek do ssania, które przez swój słodki smak, można podawać również dzieciom. Zioło przez swoje cenne lecznicze właściwości wykorzystywane jest również do łagodzenia objawów takich przypadłości, jak: choroby wątroby i pęcherza moczowego, wrzody żołądka oraz problemy z nerkami, a także stanowi skuteczny środek na próchnicę.

 

Ekstrakt z korzenia lukrecji wykazuje również właściwości przeciwnowotworowe. Naukowcy z amerykańskiego Uniwersytety Stanowego Rutgersa, w stanie New Jersey, w współpracy z Narodowym Instytutem Nowotworów (NCI, National. Cancer Institute), wykazali, że podawanie wyciągu z zioła, w połączeniu z odpowiednimi lekami, może stanowić skuteczne leczenie raka prostaty.

Lukrecja w kosmetyce a pielęgnacja twarzy  

Cenne właściwości lukrecji znalazły również swoje zastosowanie w przemyśle kosmetycznym. Korzeń lukrecji, dzięki swoim właściwościom antybakteryjnym, przeciwzapalnym i łagodzącym, wykorzystywany jest do produkcji kosmetyków do twarzy, takich jak kremy czy serum, przeznaczonych do cery wrażliwej, podrażnionej oraz trądzikowej. Ekstrakt ziołowy w preparatach pielęgnacyjnych, często występuje w towarzystwie takich składników, jak: świetlik lekarski, morwa biała, aloes, masło shea czy migdałowiec. Korzeń lukrecji jest również bogatym źródłem flawonoidów, czyli silnych naturalnych antyoksydantów, dlatego występuje również w maseczkach, serum i kremach przeciwzmarszczkowych.

Kosmetyki z lukrecją do pielęgnacji włosów

Korzeń lukrecji oprócz kojącego działania na cerę, dobrze wpływa również na włosy, zwłaszcza zniszczone, cienkie i łamliwe. Szampon do włosów na bazie zioła poprawia wygląd kosmyków oraz wzmacnia ich końcówki, przez co wyglądają zdrowiej i ładnie się błyszczą.

Więcej na temat zdrowie Uroda pielęgnacja