Kobieta na fotelu u denstysty
©Stasique/Fotolia

Korona zęba: funkcja, materiały, zakładanie, koszt, wady i zalety – kompendium wiedzy

Kobieta na fotelu u denstysty
©Stasique/Fotolia

Korona zęba uzupełnia pojedyncze ubytki w uzębieniu, chroni słabe i uszkodzone zęby. Wykonuje się ją z porcelany na podbudowach metalowych, ceramicznych lub na opiłowanym zębie lub korzeniu z użyciem tlenku cyrkonu. Każda korona zęba musi być dopasowana indywidualnie. Jest to alternatywne rozwiązanie dla licówek i mostków.

Po co zakłada się koronę zęba?

Koronę zęba zakłada się wtedy, gdy ząb jest uszkodzony, np. złamany, a także w przypadku, gdy po leczeniu (często kanałowym) zostało go bardzo niewiele. Wówczas chroni ona przed całkowitą utratą zęba i pozwala zachować komfort jedzenia. Korona zęba może zostać założona również na implant, by zapobiec deformacji zgryzu po utracie zęba. Za założeniem korony na ząb mogą przemawiać też względy estetyczne. Jeśli ząb jest przebarwiony czy niekształtny, można zlikwidować ten problem, montując koronę na opiłowany własny ząb.

Porcelana, metal, tlenek cyrkonu – materiały, z których robi się korony zęba

Korona porcelanowa z podbudową z metalu lub z tlenku cyrkonu wyparła stosowaną niegdyś powszechnie koronę metalową. Takie korony są zarówno estetyczne, jak i trwałe. Trwałość korony jest bardzo duża, ponieważ jest ona mocowana wkładem koronowo-korzeniowym i cementowana. Dlatego nie przesuwa się, nie dostaje się pod nią pokarm i skutecznie zastępuje zdrowy ząb. Korona może być też założona na implant, jeśli własny ząb został całkowicie utracony. Na implantach zwykle instaluje się korony z porcelany z podbudową z metalu oraz pełnoceramiczne z podbudową z tlenku cyrkonu. Korony cyrkonowe zalecane są też do uzupełniania braków w przednim uzębieniu. Na pozostałość zęba natomiast warto założyć koronę z podbudową ze złota, ponieważ działa ono przeciwpróchniczo.

Korona zęba musi być idealnie dopasowana, założyć ją i zdjąć może tylko stomatolog

Korona zęba wymaga, by został on spiłowany. Aby korona zęba była komfortowa, stomatolog lub protetyk powinien wykonać odlew, na podstawie którego ona powstanie. Jeśli po przymiarkach wszystko jest w porządku, można koronę przytwierdzić na stałe, cementując ją specjalnym preparatem. Jeśli koronka zęba jest dobrze dopasowana, po kilku dniach można się do niej przyzwyczaić i traktować ją jak zwykły ząb.

Ile kosztuje korona zęba?

Koszt zależy od materiału, z jakiego jest ona wykonana i wynosi ok. 350 zł za koronę metalową i od 550 do 1650 zł za metalowo-porcelanowe i cyrkonowo-porcelanowe. Dodatkowo trzeba zapłacić za implant, jeśli korona będzie montowana właśnie na nim, lub za wkład koronowo-korzeniowy. Jest to wydatek od 100 do 900 zł za wkład i od 1400 zł za implant plus drugie tyle za jego założenie.

Korona zęba a proteza zębowa, licówka lub most

Główną zaletą korony zębowej jest jej trwałość. Dobrze wykonana i dopasowana może posłużyć nawet dożywotnio. Jednak może okazać się drogim rozwiązaniem, gdy braków w uzębieniu jest dużo. Wówczas wyjściem będzie akrylowa proteza zębowa – choć mniej wygodna i trwała, jest dużo tańsza i można jej używać w wypadku braku większości zębów.

Z kolei gdy w jamie ustnej nie pozostał już żaden ząb, sprawdzi się proteza zatrzaskowa, którą mocuje się na 2, 3 lub 4 implantach.

Do wypełnienia luki po jednym czy dwóch zębach stosuje się także most. To rodzaj korony zębowej i ma konstrukcję trzyczęściową – dwie boczne mocuje się na zębach obok pustego miejsca, by podtrzymywały one trzecią, środkową część mostu. Most także wymaga zacementowania.

Licówki natomiast zakłada się ze względów estetycznych. Przebarwiony lub nierówny ząb trzeba spiłować od przodu i na to miejsce nakłada się i przykleja porcelanowy płatek. Licówki są wrażliwe na zgrzytanie zębami i gryzienie twardych przedmiotów, mogą się łatwo uszkodzić, gdy obchodzi się z nimi nieostrożnie. Założenie i używanie zarówno korony zęba, licówki, jak i mostu jest bezbolesne, leczenie powinno przebiegać po podaniu znieczulenia miejscowego.

Jak wygląda korona zęba?

Korona zęba swoim wyglądem i kształtem ma zastąpić ząb, który jest uszkodzony lub wygląda nieestetycznie. Osiągnięcia protetyki pozwalają na takie dopasowanie kształtu i koloru korony, aby nie odróżniała się od naturalnych zębów. Jedynie w przypadku zębów trzonowych, dentysta może sugerować wstawienie korony złotej lub metalowej, gdyż jest trwalsza od wersji porcelanowej.

 

Więcej na temat medycyna estetyczna ból zęba
Przeładuj

Wojewódzki w "Idolu" nazwał ją "Pączkiem". Dziś Nina Cieślińska pracuje w telewizji i wygląda jak zupełnie inna osoba

zobacz 00:48