Smutna kobieta
Image by Lifetimestock.com

Kolagen na rozstępy najlepiej stosować profilaktycznie

Smutna kobieta
Image by Lifetimestock.com

Rozstępy pojawiają się wówczas, gdy włókna skóry są zbyt sztywne i zamiast rozciągać się – pękają. Za sprężystość skóry i jej właściwą regenerację odpowiada kolagen. Z tego powoduj stosuje się kolagen na rozstępy. Nie tylko zapobiega on powstawaniu tych szpecących zmian, ale też pomaga likwidować te, które już się pojawiły.

Kolagen regeneruje skórę i zwiększa jej rozciągliwość

Jako główny składnik skóry ludzkiej kolagen odpowiada za jej jakość i regenerację. Organizm produkuje kolagen samodzielnie przez pierwsze 25 lat życia, a potem jego produkcja jest coraz mniejsza. Skóra pozbawiona elastyczności marszczy się, wiotczeje, a także łatwo ulega uszkodzeniom. Duży wpływ na stan skóry ma nie tylko odpowiednia, zbilansowana dieta, ale i wahania wagi. Na rozstępy narażone są osoby otyłe, odchudzające się z efektem jojo, ciężarne, szybko zwiększające masę ciała poprzez np. rozrost mięśni czy kobiety w fazie przekwitania. Rozstępy mogą pojawiać się u nastolatków w okresie dojrzewania, u osób zażywających leki steroidowe (kortyzol w dużym stężeniu przyczynia się do powstawania rozstępów).

Kolagen na rozstępy musi wnikać w głąb skóry – rodzaje kolagenu

Nie każdy kolagen działa tak samo. Niektóre rodzaje kolagenu lepiej, a inne gorzej wnikają w skórę. Dlatego wybierając produkt dla siebie, warto sprawdzić, na bazie jakiego kolagenu jest zrobiony. Można wybrać kolagen w tabletkach lub pod postacią kremu czy balsamu. Najlepszym wyjściem jest rozważenie, czy należy się do grupy ryzyka, i stosowanie produktów z kolagenem profilaktycznie.

 

Kolagen na rozstępy zadziała wtedy, kiedy będzie stosowany regularnie i możliwie szybko od pojawienia się pierwszych ubytków w skórze. Najlepsze efekty daje kolagen rybi, ponieważ ma on strukturę, dzięki której bezproblemowo wnika w skórę. Podobne efekty daje kolagen pozyskany z młodych cieląt. Gorsze efekty daje kolagen bydlęcy czy wieprzowy, a także żelatyna. Na rynku dostępne są też preparaty ze zmodyfikowanym kolagenem, np. z dodatkiem nawilżającego kwasu hialuronowego czy cząsteczkami pobudzającymi organizm do wytwarzania kolagenu samodzielnie.

Przechowywanie, wprowadzanie i środki pomocnicze – stosowanie kolagenu na rozstępy

Aby preparaty z kolagenem nie straciły wartości, należy przechowywać je dokładnie w takiej temperaturze, jak zaleca producent. Kremy i balsamy należy wklepywać, polepszając w ten sposób ich absorbcję przez skórę. Zabieg należy powtarzać minimum 2 do 4 razy dziennie. Pierwsze efekty powinny być widoczne po kilku tygodniach, a w ciągu kilku miesięcy problem rozstępów powinien zniknąć. Nie dotyczy to jednak rozstępów białych, o perłowym połysku – one zdążyły przekształcić się w blizny.

 

Przeładuj

Występ 14-letniej Wiktorii poruszył jurorów "The Voice Kids"! To ona wyra show TVP?

zobacz 00:47