śliczna kobieta
Image by LifetimeStock.com

Jak starzeje się ciało? Zmiany na skórze, w mózgu i w kościach

śliczna kobieta
Image by LifetimeStock.com

Kiedy kończy się młodość, a zaczyna ostatni okres w życiu człowieka w organizmie zachodzi szereg zmian. Proces starzenia jest nieuchronny, jednak zła dieta, brak aktywności fizycznej i stres mogą przyspieszyć zachodzenia zmian związanych z ostatnim okresem życia. Na przyspieszenie starzenia wpływ mają także takie czynniki jak zanieczyszczone powietrze i używki.

 

Według statystyk o starości myśli około 72% Polaków, a tylko 6% osób deklaruje, że nie obawia się nadchodzących w organizmie zmian. Osoby młode najbardziej boją się utraty samodzielności. Kiedy kończy się młodość ciało zaczyna się zmieniać. Około 30 roku życia pojawiają się zmarszczki, a mięśnie stają się mniej jędrne. Po 40 roku życia zmniejsza się liczba komórek tworzących kości, a w szóstej dekadzie życia pojawiają się problemy z układem krwionośnym i sercem.

Młodość kończy się wcześnie

W wyniku starzenia w komórkach organizmu człowieka zachodzi wiele zmian. Jedną z oznak starzenia jest zakończenie fizjologicznego przygotowania organizmu do celów prokreacyjnych. Zaczynają pojawiać się dolegliwości zwiastujące koniec młodości: z czasem człowiek traci zdolność do akomodacji oka i zaczyna mieć kłopoty ze słuchem. Pamięć zaczyna zawodzić, kruszeją kości i wiotczeją mięśnie. Organizm staje się podatniejszy na choroby ze względu na osłabiony układ odpornościowy.

Zmiany na skórze

Pierwsze zmarszczki i siwe włosy pojawiają się już po 30 roku życia. Zmarszczki powstają, ponieważ zmniejsza się elastyczność skóry i zanika podskórna wyściółka tłuszczowa. Kiedy kończy się młodość spada metabolizm a rany gorzej się goją. Około 70 roku życia na skórze zaczynają pojawiać się tzw. plamy starcze punkty ciemniejszego pigmentu (przebarwienia).

Słabe włosy i siwienie

Około 60 roku życia włosy stają się słabe, matowe i zaczynają siwieć. Za barwę włosa odpowiedzialne są melanocyty. Z wiekiem melanocyty obumierają i przestają pełnić swoje funkcje. Włosy stają się kruche i łamliwe, nie mają takiej zdolności do regeneracji jak w okresie młodości. Wszystko to spowodowane jest mniejszą wydajnością mieszków włosowych. U osób starszych wypadają włosy na rękach i nogach. Włosy pojawiają się w innych miejscach: w uszach, nosie i na brwiach (mężczyźni) lub na brodzie i pod nosem (kobiety).

Kruche kości i sztywne stawy

Po 40 roku życia kości stają się podatne na urazy i pęknięcia, ponieważ zmniejsza się liczba komórek tworzących kości. Układ kostny ulega demineralizacji, co wpływa na zmniejszenie masy kości. Miejsca styku kości – stawy, także ulegają zużyciu. Stopniowo ubywa substancji, które odpowiedzialne są za sprawne poruszanie (kolagen i elastyna). Chrząstki stają się cieńsze, powstają zwapnienia i stwardnienia.

Zmniejszenie mózgu

Z wiekiem zmniejsza się także wielkość i ciężar tkanki mózgowej. Spadek koncentracji, problemy ze snem spowodowane są zanikiem neuronów. Osłabia się zdolność wchłaniania glukozy i tlenu, ponieważ zmniejsza się liczba komórek nerwowych.

 

Więcej na temat pielęgnacja ciała menopauza
Przeładuj

Rafał Brzozowski miał jedno marzenie związane z Krzysztofem Krawczykiem! Podjął nawet pierwsze próby

zobacz 00:48