Dziewczyna z długimi gładkimi włosami
Pixabay/ElenaRepina/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Jedwab do włosów – plusy, minusy, rodzaje

Dziewczyna z długimi gładkimi włosami
Pixabay/ElenaRepina/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Jedwab do włosów stanowi bazę w pielęgnacji. Kupując ten kosmetyk warto zwrócić uwagę na stężenie jedwabiu (im jest go więcej, tym lepiej). Jedwab do włosów przeznaczony jest w szczególności do włosów zniszczonych.

Zalety stosowania jedwabiu do włosów

Jedwab do włosów nawilża i wygładza strukturę włosa, a także sprawia, że stają się miękkie i błyszczące (to wszystko dzięki fibroinie – białku, które jest składnikiem jedwabiu). Po zastosowaniu jedwabiu do włosów, znikają trudności z ich rozczesaniem. Ponadto, jedwab do włosów chroni przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych.

Wady stosowania jedwabiu do włosów

Zdarza się, że jedwab wywołuje efekt nieświeżych włosów. Niektóre pasma wyglądają jakby były przetłuszczone. Z tego względu nie jest zalecany osobom, których włosy mają tendencję do przetłuszczania. Jedwab do włosów może sprawić, że włosy staną się ciężkie, dlatego nie jest wskazany również dla kobiet, które mają włosy oklapnięte (ewentualnie należy szukać czystego jedwabiu bez silikonu i sprawdzić jego działanie).

Rodzaje jedwabiu do włosów

Jedwab do włosów dostępny jest w różnych postaciach – najczęściej płynnej i oleistej, rzadziej w postaci pasty lub kremu. Cena waha się w granicach 7-20 złotych. Oto najpopularniejsze rodzaje jedwabiu do włosów:

 

  • Jedwab w szamponie i odżywce do włosów – zawierają niewielkie stężenie jedwabiu. Można kupić odżywki, które wymagają spłukiwania (pamiętaj jednak, by minimum 3 minuty potrzymać je na włosach) – te mają konsystencję podobną do szamponu. Jednocześnie można kupić jedwab do włosów w formie odżywki – sprayu, którym pryska się wilgotne włosy przed ułożeniem fryzury.
  • Czysty jedwab – dostępny zazwyczaj w małych buteleczkach (około 15 ml). Ma oleistą postać. Jedwab do włosów natłuszcza, jest idealny dla osób, które często korzystają z suszarki, lokówki. Kropelkę rozciera się w dłoniach, a następnie wciera we włosy. Należy go zaaplikować przed modelowaniem. Czysty (nierozcieńczony) jedwab do włosów daje natychmiastowy efekt przy włosach wysuszonych i rozdwojonych końcówkach.
  • Maska do włosów – nadaje blask matowym włosom, które dużo łatwiej rozczesać. Konsystencją przypomina balsam do ciała. Najczęściej dostępna pojemność to 250-500 ml. Jedwab do włosów w formie maski nakłada się po umyciu włosów na minimum 10 minut. Najlepsze efekty daje trzymanie jej na włosach przez godzinę. Zabieg należy wykonywać 1-2 razy w tygodniu, bo w innym wypadku włosy staną się oklapnięte.

 

Nie ma jednego, uniwersalnego kosmetyku, który będzie odpowiadał wszystkim rodzajom włosów, niezależnie od ich porowatości (włosy farbowane i kręcone mają zazwyczaj wysoką porowatość, więc wymagają intensywnej terapii). Najlepiej kup najmniejsze opakowania jedwabiu do włosów i sama przekonaj się, który jest najlepszy właśnie dla ciebie. Zwróć uwagę, aby w składzie nie było alkoholu, a jeśli już, to powinien znaleźć się na samym końcu, w małej ilości (przy dłuższym stosowaniu sprawia, że włosy zaczynają przypominać siano).

Przeładuj

Czy Asia ze "Ślubu od pierwszego wejrzenia" żałuje udziału w programie?

zobacz 01:04