Jakie kosmetyki powinien posiadać każdy mężczyzna?
© paintersaba/Adobe Stock

Mężczyźni w coraz większym stopniu zwracają uwagę na dbanie o swój wygląd i zdrowie swojej skóry. Ten trend niejako potwierdzają sklepy kosmetyczne, w których produktów dedykowanych stricte dla mężczyzn jest coraz więcej. Nie każdy facet wie jednak, które kosmetyki powinien mieć w swojej kosmetyczce i jak dobrać je do swojego ciała, aby było ono odpowiednio pielęgnowane.

 

Kwestia kosmetyków używanych przez mężczyzn zmieniła się dosyć mocno na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat. Kiedyś toaleta faceta ograniczała się do podstawowych czynności higienicznych. Teraz jest zdecydowanie bardziej rozbudowana.

Kosmetyki do twarzy i włosów dla mężczyzn

Podział kosmetyków dla mężczyzn nie jest aż tak skomplikowany, jak w przypadku produktów kosmetycznych dla kobiet. Mimo że na rynku jest coraz więcej rzeczy do pielęgnacji dla męskiej płci, to wciąż w porównaniu do kosmetyków dla pań, jest ich mało. Można je podzielić na cztery podstawowe grupy:

  • do twarzy,
  • do włosów,
  • do ciała,
  • perfumy.

 

Jeśli chodzi o produkty do twarzy, to wybór tych odpowiednich ma bardzo duże znaczenie. Wszystko dlatego, że skóra twarzy jest bardzo delikatna i zarazem narażona na działanie wielu czynników zewnętrznych. Właściwa pielęgnacja opiera się na kosmetykach o działaniu ochronnym oraz odżywczym. W tym celu potrzebne są: tonik lub żel do mycia twarzy, krem lub pianka do golenia, balsam po goleniu, krem nawilżająco-regenerujący, krem ochronny (zwłaszcza w okresie zimowym) oraz krem z koenzymem Q10 pod oczy.

 

Mniej produktów pielęgnacyjnych potrzeba natomiast do włosów i skóry głowy. Oprócz szamponu (należy dobierać rodzaje adekwatne do potrzeb np. przeciwłupieżowe, do skóry głowy skłonnej do przetłuszczania czy do włosów normalnych) każdy facet powinien posiadać też odżywkę, którą nakłada się bezpośrednio po myciu włosów.

 

Z kosmetyków do ciała w łazience każdego mężczyzny musi znaleźć się balsam albo oliwka. Czasami nawet warto postawić na oba produkty. Oliwka szczególnie jest polecana panom ćwiczącym na siłowni, ponieważ zmniejsza ryzyko wystąpienia rozstępów. Jeśli chodzi natomiast o perfumy, to tutaj decydują przede wszystkim indywidualne preferencje. Dobrze jest jednak posiadać trzy rodzaje perfum: do użytku codziennego, do pracy oraz na specjalne okazje.

Najczęściej popełniane błędy pielęgnacyjne przez mężczyzn

Wielu mężczyzn mimo że dba o pielęgnację twarzy i ciała, to robi to bez należytej uwagi. W efekcie często używa kosmetyków, które nie są dopasowane pod względem przeznaczenia do konkretnego rodzaju twarzy czy ciała. Innym częstym błędem jest kupowanie tanich kosmetyków wątpliwej jakości. Zarówno w pierwszym, jak i drugim przypadku może okazać się, że tego typu zabiegi nie tyle nie przyniosą korzyści, ale nawet będą miały wpływ na problemy ze skórą.