brunetka z białymi zębami
©nenetus/Fotolia

Płyn do płukania jamy ustnej ochrania zęby przed próchnicą i usuwa nalot

brunetka z białymi zębami
©nenetus/Fotolia

Płyn do płukania jamy ustnej powinno się stosować dodatkowo podczas czyszczenia zębów. Preparat pozwala utrzymać prawidłowe pH w jamie ustnej i skutecznie usuwa nalot występujący na zębach. Płukanka chroni też zęby przed próchnicą, chorobami dziąseł i wybiela szkliwo. 

Płyn do płukania jamy ustnej – jaki wybrać?

Na rynku występuje wiele rodzajów płynów do jamy ustnej. Przed jego kupnem warto skonsultować się ze stomatologiem, określić dla kogo będzie przeznaczony, czy dla dorosłego, czy dla dziecka, czy dla osób np. z zapaleniem śluzówki jamy ustnej, czy noszących aparat ortodontyczny. Preparaty różnią się nie tylko składem, ale także zapachem i smakiem.

 

  • płyn wybielający

Płyn wybielający usuwa nalot, przebarwienia na zębach i pozwala na utrzymanie jaśniejszego koloru szkliwa. Zalecany jest osobom mającym ciemniejsze zęby.

  • płyn przeciwbakteryjny

Płyn przeciwbakteryjny wspomaga leczenie stanów zapalnych i próchnicy zębów. Zapobiega krwawieniu dziąseł i odświeża oddech. Polecany jest osobom mającym problem z próchnicą zębów.

  • płyn odświeżający oddech

Płyn odświeżający oddech pomaga usunąć nieprzyjemny zapach z ust. Zawiera olejki eteryczne i wyciągi roślinne. Powinny stosować go osoby, które mają nieświeży oddech.

  • płyn na suchość jamy ustnej

Płyn na suchość jamy ustnej zabezpiecza ją przed uszkodzeniami, próchnicą, która może być skutkiem niedoboru śliny. Łagodzi podrażnienia, ból i pieczenie jamy ustnej. Osoby mające suchą jamę ustną nie powinny używać płukanki z alkoholem.

  • płyn na wrażliwe zęby

Płyn na nadwrażliwość zębów chroni odsłoniętą część zębów przed próchnicą i bakteriami. Usuwa też nieprzyjemny zapach z ust. Osobom mającym nadwrażliwe zęby, np. na pokarm kwaśny, zimny, czy gorący zaleca się ten rodzaj płynu.

Płyn do płukania jamy ustnej – jak stosować?

Płyn do jamy ustnej należy stosować tyle razy dziennie, ile zaleci stomatolog. Płukanki można używać przed szczotkowaniem zębów, po szczotkowaniu i w trakcie ich mycia. Podczas szczotkowania zębów pastą z fluorem zaleca się przepłukiwanie jamy ustnej płynem niezawierającym fluoru. W przeciwnym razie może dojść do przedawkowania tego składnika. Ważne, by jamę ustną płukać przez 30 sekund, nie dłużej i nie krócej. 


Więcej na temat pielęgnacja zębów
Przeładuj

Patrycja Markowska strajkowała w ważnej sprawie! "Gubimy się!"

zobacz 02:40