Młoda kobieta opala się przy użyciu kremu z filtrem.
©ZoomTeam/stock.adobe.com

Sposoby na regenerację skóry po oparzeniach słonecznych

Młoda kobieta opala się przy użyciu kremu z filtrem.
©ZoomTeam/stock.adobe.com

Objawami oparzenia słonecznego są: drażliwość, napięcie skóry, intensywne zaczerwienienie, pieczenie, a w skrajnych przypadkach ból i dreszcze. Pierwszym działaniem znoszącym ten dyskomfort jest schłodzenie ciała chłodną wodą. Do mycia najlepiej używać delikatnych kosmetyków, np. dla dzieci. Kolejnym krokiem jest nawilżenie.

 

W regeneracji skóry oparzonej słońcem sprawdzają się kosmetyki o lekkiej konsystencji, takie jak lotiony i mleczka, tłuste kremy mogą nasilać tego rodzaju dolegliwości. Ponadto warto robić często okłady, które koją i uśmierzają ból.

 

Domowe sposoby na oparzenia słoneczne

 

Najlepszym sposobem na poparzoną słońcem skórę jest odświeżenie jej chłodną wodą i wykonanie kompresu. Można użyć do tego schłodzonego naparu z rumianku, który ma właściwości osłaniające i nawilżające lub roztworu kwasu borowego, który dodatkowo działa antyseptycznie. Kompresy żelowe oraz preparaty z ekstraktem z cebuli przyspieszą gojenie.

 

Dobrze również jest się nie przemęczać, szczególnie gdy poparzeniu uległa większa powierzchnia ciała. Ważne również jest, by pić wodę. Pomoże nawilżyć przesuszoną skórę „od wewnątrz”.

 

Preparaty apteczne i drogeryjne na słoneczne poparzenia

 

Do pielęgnacji i ukojenia skóry poparzonej słońcem należy używać produktów zawierających takie składniki jak: alantoina, lanolina, D-pantenol, kwas hialuronowy oraz witamina E. Przyspieszają procesy naprawcze w naskórku oraz przynoszą ulgę. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie pianki na oparzenia. Najlepiej sprawdzają się lekkie mleczka, lotiony i kosmetyki w formie sprayu. Natomiast preparaty chłodzące w żelu mają dodatkowo działanie przeciwbólowe.

 

Poparzoną słońcem skórę można również spryskiwać wodą termalną (najlepiej wcześniej włożyć ją do lodówki). Taki produkt znakomicie nawilża skórę i ją odżywia znosząc uczucie napięcia i dyskomfortu.

 

W przypadku, gdy oparzeniu towarzyszy silny ból, warto sięgnąć po środki przeciwbólowe w postaci maści i tabletek. Jeżeli mimo zastosowania preparatów nawilżających, łagodzących i przeciwbólowych ból się nasila konieczne jest skorzystanie z pomocy lekarza.

 

Oparzenie słoneczne – kiedy udać się do lekarza?

 

Jeżeli poparzeniu skóry towarzyszy złe samopoczucie, mdłości, gorączka, dochodzi do omdleń lub na ciele pojawiły się pęcherze konieczna jest wizyta u lekarza, ponieważ oparzenie jest bardzo poważne i mogło również dojść do udaru cieplnego. W przypadku poparzeń II stopnia konieczne jest podjęcie specjalistycznego leczenia. Często zalecane jest stosowanie preparatów przyspieszających ziarninowanie skóry oraz wzmacniających procesy regeneracyjne, maści steroidowych i leków zabezpieczających przed bakteryjnymi zakażeniami.

Przeładuj

#PARTYWDOMU Ćwiczymy z trenerką gwiazd! Dziś cudowne ćwiczenia na brzuch!

zobacz 02:17