leżenie na plaży
Image by LifetimeStock.com

Jak opalać się bezpiecznie i uniknąć czerniaka skóry?

leżenie na plaży
Image by LifetimeStock.com

Opalanie to jedno z tych dobrodziejstw natury, którego wszyscy potrzebujemy, bo słońce pobudza organizm do produkcji niezbędnej witaminy D. Trzeba jednak znać podstawowe zasady bezpieczeństwa, by nie narazić się na oparzenia słoneczne, udary czy czerniaka skóry.

Witamina D a opalanie

Skóra pod wpływem promieniowania UVB wytwarza witaminę D, która odgrywa niezwykle ważną rolę we wzmacnianiu układu odpornościowego, pomaga organizmowi skuteczniej usuwać toksyny, przyspiesza przemianę materii, a przy tym opóźnia proces starzenia się komórek i normuje ciśnienie tętnicze. Wystawiając się na działanie promieni musimy jednak pamiętać o tym, że nieracjonalne opalanie może stać się przyczyną nowotworu. Skóra, co prawda, zaopatrzona jest w naturalny filtr ochronny w postaci melatoniny, jednak przy długotrwałym przebywaniu na słońcu staje się on niewystarczający. Warunkiem bezpiecznego opalania jest dostarczenie dodatkowej osłony.

Kremy z filtrem – dlaczego są tak ważne?

Ochronę przez promieniowaniem słonecznym zapewniają kosmetyki z filtrem. Wbrew obiegowej opinii, ich stosowanie nie hamuje wytwarzania ani melatoniny, ani witaminy D, ale eliminuje ryzyko wysuszania się czy wiotczenia skóry, pojawiania się zmarszczek oraz przebarwień i – co najważniejsze – chroni przed nowotworem – czerniakiem skóry.

 

Bez odpowiednich kosmetyków skóra nie jest w stanie dawkować docierającego do niej słońca, wskutek czego zamiast cieszyć się upragnioną opalenizną, borykamy się z konsekwencjami reakcji obronnych organizmu na intensywne działanie promieni UVB.

 

Zaczerwienienia, swędzenie, pęcherze, obrzęk – to częste skutki nieodpowiedzialnych kąpieli słonecznych. Kiedy takie oparzenia się powtarzają, włókna kolagenowe położone w głębszych warstwach skóry przestają spełniać swoje podstawowe funkcje – skóra zaczyna się starzeć w przyspieszonym tempie i jest bardziej narażona na różnego typu schorzenia, również te wywołane dużo groźniejszymi od UVB promieniami UVA. Wybierając kosmetyki, warto więc sięgać po te, które chronią zarówno przed jednymi, jaki i przed drugimi. Należy przy tym zwrócić uwagę również na współczynnik SPF. Przy jasnej karnacji zalecane są kremy, w których wartość ta przekracza 15.

Podstawowe zasady bezpiecznego opalania

Wybór odpowiednich filtrów to jednak nie wszystko w zabezpieczaniu się przed czerniakiem. Aby na skórze nie pojawiły się podrażnienia, warto zrezygnować z makijażu oraz powstrzymać się od stosowania dezodorantów i perfum, które zawierają alkohol. Trzeba też zaklejać duże pieprzyki, blizny i znamiona skórne. Poza tym nie należy zapominać, że opalanie jest metodą inwazyjną, dlatego najbezpieczniej je rozpoczynać stopniowo. Na początek wystarczą 15 min. seanse, a między godz. 10 a 13, kiedy promieniowanie jest najsilniejsze, lepiej w ogóle nie wystawiać się na działanie słońca – wiąże się to z ryzykiem udaru. Ponieważ szczególnej troski wymaga nie tylko skóra, ale także głowa, kapelusze i czapki z daszkiem to absolutne must have. To samo dotyczy ochrony oczu – okulary przeciwsłoneczne powinny się znaleźć w ekwipunku każdej urlopowiczki (koniecznie takie z filtrem UV!). Tak wyposażonej nic już nie przeszkodzi w spełnieniu marzenia o pięknej wakacyjnej opaleniźnie.

 

Więcej na temat pielęgnacja ciała nowotwór
Przeładuj

Doda o karierze Viki Gabor i Roksany Węgiel. Która z młodych artystek ma szansę na karierę zagraniczną?

zobacz 01:31