kobieta patrzy na włosy
©vladimirfloyd/fotolia

Sposoby na kołtuny na włosach – nawilżanie, szczotkowanie, warkocz

kobieta patrzy na włosy
©vladimirfloyd/fotolia

Kołtuny na włosach są często efektem licznych zabiegów kosmetycznych, które wysuszają i osłabiają kondycję włosów. Aby zapobiec tworzeniu się kołtunów należy regularnie szczotkować włosy i nawilżać je odżywkami z keratyną.

Kołtuny we włosach – efekt suchych włosów i zabiegów kosmetycznych

Trudne do rozczesania kołtuny pojawiają się zwykle w przypadku włosów porowatych i suchych. Przesuszone włosy zaczynają się puszyć, plątać i zbijać w kołtuny. Podobnie zachowują się włosy zniszczone zabiegami kosmetycznymi (np. trwałą ondulacją, koloryzacją), tapirowaniem oraz wysokimi temperaturami. Takie zaniedbane włosy łatwo się plączą, matowieją i rozdwajają. Na powstawanie kołtunów wpływ mają także warunki atmosferyczne – wiatr, upały lub mróz.

Jak zapobiegać zbijaniu się włosów w kołtun? Pielęgnacja i szczotkowanie

Poplątane, skołtunione włosy wyglądają nieestetycznie. Aby zminimalizować ryzyko powstawania kołtunów należy regularnie każdego dnia rano i wieczorem rozczesywać włosy. Szczotkowanie zapobiegnie tworzeniu się kołtunów i usunie nieczystości. Tendencji do kołtunienia się nie mają także włosy nawilżone i gładkie. Należy regularnie odżywiać włosy maskami i odżywkami nawilżającymi. Warto stosować kosmetyki pielęgnacyjne zawierające w składzie keratynę, która wniknie głęboko w strukturę włosa, wygładzi łuski i nada włosom sprężystość. Pozytywny efekt przynosi także olejowanie lub aplikacja serum z silikonem. Należy także zwrócić uwagę na sposób wycierania włosów po ich umyciu. Nie powinno się trzeć włosów ręcznikiem, a jedynie lekko go przykładać. Jeżeli problem kołtunów jest efektem tarcia włosami w nocy o poduszkę, należy ograniczyć ich swobodę, wiążąc je w warkocz. Często kołtuny pojawiają się na końcówkach. Najlepszym rozwiązaniem, które pozwoli temu zapobiec, jest regularne podcinanie końcówek (dwa razy do roku). Dzięki temu włosy będą szybciej rosły i będą zdrowsze.

Jak rozczesać kołtun

Często nie mogąc rozczesać kołtunów decydujemy się na drastyczny krok obcięcia niesfornych kosmyków. Obcięcie kołtunów nie jest jednak rozwiązaniem, ponieważ pozwala pozbyć się kołtuna, ale nie rozwiązuje problemu kolejnych zbijających się w kołtun włosów. Jeżeli na włosach pojawił się kołtun, powinniśmy spróbować go rozczesać. Zbite włosy rozczesujemy grzebieniem o grubych i szeroko rozstawionych ząbkach. Rozczesywanie kołtunów zaczynamy od połowy długości włosów lub od końcówek – zależnie od miejsca, w którym powstał kołtun. Nie należy jednak rozpoczynać szczotkowania od nasady włosów. Jeżeli włosy są bardzo mocno poplątane można nałożyć na nie odrobinę odżywki nawilżającej lub jedwabiu.


Więcej na temat pielęgnacja włosów
Przeładuj

Anna Mucha w półfinale "Czaru Par"! "Małżeństwo to jest obóz przetrwania"

zobacz 00:30