kobieta nakładająca na twarz krem do cery naczynkowej
© ipag/Adobe Stock

Słabe naczynka to problem, z którym można sobie poradzić stosując odpowiednie kosmetyki, takie jak: kremy i serum z dodatkiem witaminy C, wyciągiem z kasztanowca, arniką, oczarem wirginijskim. Cerze naczynkowej pomogą również profesjonalne zabiegi w gabinecie kosmetycznym, zwłaszcza: mezoterapia igłowa z witaminą B, jonoforeza, kuracja kwasem azelainowym czy algowa maseczka.

 

Naczynia krwionośne wspomagają procesy regeneracyjne skóry, odżywiają ją oraz dotleniają. Naczynka rozszerzają się, aby regulować temperaturę ciała, stąd skóra czerwieni się po silnym wysiłku fizycznym, saunie czy po wejściu z mrozu do rozgrzanego pomieszczenia.

Kosmetyki do oczyszczania cery

Cera, niezależnie od rodzaju, wymaga codziennego oczyszczania. W przypadku skóry naczynkowej powinno być ono bardzo delikatne, najlepiej lekkim żelem lub pianką bez zawartości drażniących substancji, jak: SLS, SLES. Po myciu twarzy należy spryskać ją tonikiem z dodatkiem składników, które łagodzą rozszerzone naczynka i wzmacniają je, np.: tonik z witaminą C, wyciągiem z kasztanowca, oczaru wirginijskiego lub wodą termalną. Przecierając twarz wacikiem kosmetycznym, należy go wcześniej dobrze nasączyć płynem, gdyż silne pocieranie może dodatkowo podrażnić skórę.

Krem na naczynka

Kruche i delikatne naczynka wzmocni odpowiedni krem, np.: z witaminą C, kasztanowcem, arniką, wyciągiem z malin lub flawonoidami. Dwa razy do roku warto zastosować kurację serum z witaminą B3, która skutecznie wzmacnia naczynka i poprawia ich funkcjonowanie. Cennym składnikiem serum jest również kwas azelainowy, który łagodzi stany zapalne skóry oraz zmniejsza objawy trądziku różowatego.

Zabiegi kosmetyczne na naczynka

W przypadku rozszerzonych i delikatnych naczynek kosmetyki mogą okazać się niewystarczające. Wówczas można skorzystać z profesjonalnych zabiegów kosmetycznych. W leczeniu naczynek rewelacyjnie sprawdza się mezoterapia igłowa z witaminami, zwłaszcza witaminą C oraz B. Nieestetyczny rumień zmniejszy maska mentolowa i algowa oraz zabiegi z wykorzystanie kwasu azelainowego. Cerze z widocznymi naczynkami ulgę przyniesie również, całkowicie bezpieczna i bezbolesna jonoforeza. Zabieg polega na wprowadzeniu aktywnych substancji za pomocą ultradźwięków bądź prądu.