Smarowanie twarzy kremem
© ALDECAstudio/Fotolia.com

Masz cerę naczynkową? Sprawdź jak wybrać dobry krem

Smarowanie twarzy kremem
© ALDECAstudio/Fotolia.com

Cera naczynkowa wymaga nawilżenia, ochrony i wzmocnienia, a także odżywienia. Dobry krem dodatkowo nie powinien zawierać substancji mogących podrażniać czy zapychać pory. Dobór odpowiedniego kremu zależy też od pory roku, by cera była odpowiednio zabezpieczona przed warunkami atmosferycznymi.

Kremy do cery naczynkowej na dzień i na noc

Pielęgnacja cery naczynkowej powinna opierać się na ochronie skóry i wzmacnianiu naczynek. Zwykle producenci uwzględniają te dwie funkcje kremów, produkując kosmetyki na dzień i na noc.

 

Kremy na dzień zazwyczaj zawierają filtry zabezpieczające przed promieniowaniem UV oraz czynnikami zewnętrznymi. Niektóre produkty zawierają także zielony pigment, by maskować zaczerwienienia w trakcie dnia.

 

Kremy na noc to z kolei preparaty wzmacniająco-odżywcze, bardziej treściwe. Dobry krem do cery naczynkowej nie powinien zawierać składników, które mogą uczulać i podrażniać, np. alkoholu i parabenów. Jego zadaniem jest łagodzenie uczucia gorąca, pieczenia i ściągnięcia – tak często reaguje cera naczynkowa w trakcie dnia. Aby zredukować nadreaktywność naczynek, należy stosować kompleksową pielęgnację zarówno na dzień, jak i na noc.

Wzmocnienie naczynek - priorytet dobrego kremu

Dobry krem do cery naczynkowej musi zawierać substancje wzmacniające naczynka. Popularne są zwłaszcza ekstrakty z kasztanowca, miłorzębu japońskiego i arniki górskiej. Te naturalne substancje sprawiają, że ściany naczyń krwionośnych stają się mocniejsze, a zaczerwienienia z czasem, w miarę regularnego stosowania – są mniej widoczne. W kremach przeznaczonych do takiej cery często znajdują się też witaminy poprawiające kondycję naczynek – C, K oraz PP, a także rutyna, czyli związek z grupy flawonoidów o właściwościach antyoksydacyjnych i uszczelniających naczynia krwionośne.

Ochrona wrażliwej cery i łagodzenie podrażnień

Osobom z cerą naczynkową nieobce jest uczucie ściągnięcia, pieczenia i swędzenia skóry twarzy zwłaszcza w ciągu dnia. Ten typ cery jest bardzo wrażliwy na ekstremalne warunki atmosferyczne – mróz, upał, silny wiatr, suche powietrze. Dlatego, aby zminimalizować dyskomfort, dobry krem do cery naczynkowej powinien nie tylko wzmacniać, ale i chronić skórę przed podrażnieniem. Kosmetyki przeznaczone dla osób z tego typu cerą często zawierają pantenol lub alantoinę, czyli składniki łagodzące. Zimą i latem cera naczynkowa wymaga specjalnego traktowania, szczególnie w trakcie silnych mrozów i dużych upałów. Dlatego zaleca się stosowanie kremów z mocnymi filtrami UVA i UVB, a także filtrem IR, który chroni przed promieniowaniem cieplnym, dla ochrony przed słońcem. Z kolei na duże mrozy najlepszy będzie krem tłusty, aby zabezpieczył kruche naczynka przed przemrożeniem i pękaniem.


Więcej na temat pielęgnacja skóry
Przeładuj

"Love Island": Jak rodzice Julii zareagowali na Dominika? "Tak, już szepnęli mi, że to bardzo..."

zobacz 02:48