oko kobiety
Flickr/Walt Stoneburner/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Kaszaki na ciele: jak je bezpiecznie usunąć?

oko kobiety
Flickr/Walt Stoneburner/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Kaszaki zaliczane są do łagodnych zmian nowotworowych skóry. Nie stanowią one dużego zagrożenia dla zdrowia człowieka, ale można je usunąć.

Co to są kaszaki?

Kaszaki, czyli cysty naskórkowe, powstają na skutek zaczopowania przewodu mieszka włosowego lub ujścia gruczołu łojowego. Objawiają się jako niebolesne, miękkie, wolno rosnące pod skórą guzki, o okrągłym lub nieco wydłużonym kształcie. Mogą osiągać różne rozmiary – od kilku milimetrów do nawet kilku centymetrów. Najczęściej pojawiają się w obrębie karku, pleców oraz owłosionej skóry głowy. Są to zmiany łagodne, ale warto pamiętać, że nieleczone torbiele naskórkowe, zwłaszcza te, które są przewlekle drażnione i często ulegają procesowi zapalnemu, mogą ulec zezłośliwieniu.

Usuwanie kaszaków

Najprostszą i najskuteczniejszą metodą usuwania kaszaków jest leczenie chirurgiczne. Mimo że ta metoda gwarantuje 100% skuteczności, to po zabiegu może pozostać widoczna, szpecąca blizna. Na szczęście naprzeciw wychodzą alternatywne, mniej inwazyjne metody leczenia, jak terapia laserowa czy krioterapia.

Laserowe usuwanie kaszaków

Niewątpliwą zaletą użycia lasera jest jego niezwykła precyzja, aseptyczne właściwości oraz brak krwawienia w miejscu operowanym podczas zabiegu. Dzięki temu rana goi się znacznie szybciej i, co najważniejsze, nie pozostawia blizny. Usunięcie cysty jest całkowicie bezbolesne i trwa ok. 20 min. Przeciwwskazaniem do tego zabiegu może być jedynie aktywna infekcja w okolicy kaszaka lub tendencja do powstania blizn.

 

Przy usuwaniu kaszaków laserem nie odnotowano żadnych skutków ubocznych, gdyż jest to działanie mało inwazyjne, które odbywa się bez użycia skalpela oraz miejscowego znieczulenia (co występuje w przypadku chirurgicznego usunięcia). Po 7 dniach usuwa się szwy, a rana jest prawie niewidoczna. Po zabiegu należy chronić miejsce po kaszaku przed nadmiernym słońcem lub gorącą wodą.

 

Laserowe usuwanie kaszaków nie jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Wykonanie zabiegu w prywatnej klinice to koszt 100-500 zł. Cena zależy od wielkości usuwanej cysty.

NFZ natomiast finansuje tradycyjną, chirurgiczną formę usuwania kaszaków.

Wykorzystanie krioterapii

W przypadku wykorzystania metody kriochirurgicznej, cysta naskórkowa usuwana jest przy użyciu ciekłego azotu o temperaturze -196 stopni Celsjusza. Zabieg polega na zamrożeniu i odmrożeniu kaszaka.

 

Kaszak podczas któregoś z kolei zabiegu odpada i rozpoczyna się proces gojenia (2-4 dni), podczas którego często występują różne powikłania – ból, obrzęk, zaczerwienienie skóry, .

 

Usuwanie kaszaków przez krioterapię również nie pozostawia blizn. Zabieg zamrażania jest wykonywany bez znieczulenia. Krioterapia na kaszaki wykonywana jest tylko w prywatnych gabinetach, a koszt jednego zabiegu wynosi 10 zł, niestety liczba zabiegów zależy od indywidualnych właściwości organizmu.

 

Maksymalnie zamrażanie kaszaka może zostać powtórzone do 10 razy. Przeciwwskazaniem do zabiegu jest ogólne osłabienie organizmu czy świeże blizny i rany w okolicy umiejscowionego kaszaka, a skutkiem ubocznym może być przeciągająca się infekcja miejscowa. Po usunięciu cysty za pomocą krioterapii należy chronić miejsce po kaszaku przed nadmiernym słońcem lub gorącą wodą – podobnie jak w przypadku użycia lasera.

Profilaktyka kaszaków

Trzeba natomiast pamiętać, że żadna z najnowocześniejszych metod nie zapewni dobrego efektu kosmetycznego, jeśli pozwolimy cyście rozrosnąć się do większych rozmiarów. Aby uniknąć rozległego zabiegu, warto zdecydować się na usunięcie kaszaka odpowiednio wcześnie. Wówczas nacięcie będzie mniejsze, a co za tym idzie mniej widoczne.

 

Jeśli zauważymy u siebie guzek w tkance podskórnej, warto zgłosić się do dermatologa. Specjalista oceni, czy istnieje niebezpieczeństwo zdrowotne związane z guzkiem i ewentualnie zaleci jego usunięcie, przeprowadzenie dodatkowych badań, bądź też wyłącznie obserwację. Nie wszystkie kaszaki kwalifikują się do natychmiastowego usunięcia i to w większości wypadków względy estetyczne decydują o tym, czy zdecydujemy się ich pozbyć.

Przeładuj

Dlaczego Michał Gała odszedł z Teamu X? Skomentował też "ucieczkę" Lexy Chaplin!

zobacz 03:47