stopy na tle wody
Flickr/Andrea Allen/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Modzele, czyli zgrubienia na stopach – jak się ich pozbyć

stopy na tle wody
Flickr/Andrea Allen/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Modzele – miejsca, gdzie pojawiają się duże skupiska zrogowaciałego naskórka o żółtym zabarwieniu i owalnym lub okrągłym kształcie – potrafią wyglądać naprawdę nieestetycznie. Naucz się im zapobiegać i skutecznie usuwać, kiedy już się pojawią.

Skąd się biorą modzele?

Przyczyną powstawania modzeli jest powtarzający się ucisk na skórę stopy, który występuje stale w tym samym miejscu. Zagrożone są nimi zwłaszcza pięty, duży palec, krawędzie stopy i kości śródstopia, które muszą wytrzymywać duży nacisk zwłaszcza u osób otyłych, ale także zmagających się z deformacjami stopy, np. z płaskostopiem. Często do powstawania modzeli przyczynia się też źle dobrane, niewygodne obuwie albo zbyt częste usuwanie martwego naskórka ze stopy.

Domowe sposoby na modzele

Czasem modzele można usunąć domowymi sposobami. Dotyczy to jednak tylko tych, które są dopiero w początkowej fazie rozwoju. Skuteczne może okazać się ich smarowanie kremami nawilżającymi, moczenie w ciepłej wodzie z mydłem i aplikowanie kwasu askorbinowego rozpuszczonego w soku z cytryny. Takie zabiegi zmiękczają skórę, dzięki czemu pumeks jest w stanie ją dobrze oczyścić. W aptekach dostępne są też specjalne plastry na modzele, ale te również działają tylko na bardzo niewielkie zmiany.

Usuwanie modzeli u podologa lub w gabinecie kosmetycznym

Kiedy modzele utrzymują się długo, twardnieją coraz bardziej i wówczas tak łagodne metody ich usuwania zwykle okazują się nieskuteczne. Nie wolno wtedy próbować samodzielnego wycinania, bo można doprowadzić do poważnego uszkodzenia skóry. Bezpieczne usunięcie może odbyć się jedynie w profesjonalnym gabinecie pielęgnacji stóp.

 

Można usuwać modzele u wyspecjalizowanej kosmetyczki, lepiej jednak znaleźć gabinet podologiczny, czyli specjalisty od leczenia stóp.

 

Najczęściej zabieg wykonywany jest za pomocą frezarki – frezem gumowym z nakładką ścierną – po uprzednim zmiękczeniu skóry w wanience z solą kosmetyczną. Trwa on około 1,5 h, a jego cena jest zależna od liczby modzeli do usunięcia (jeden modzel – 50 zł). Trwałe pozbycie się tych zmian skórnych jest jednak możliwe tylko, jeśli powstały one wskutek noszenia nieodpowiedniego obuwia czy nadmiernego usuwania martwego naskórka ze stóp. Po zabiegu i kilkutygodniowym okresie rekonwalescencji ponownemu powstawaniu modzeli mogą zapobiegać specjalne wkładki do butów, opatrunki i oczywiście wymiana obuwia na wygodniejsze.

Korekcja operacyjna

Inaczej jest w przypadku otyłości i schorzeń ortopedycznych, kiedy nie możemy wpłynąć na pojawiający się nacisk. Jeśli nasz problem wynika z deformacji kości stopy, warto udać się do lekarza. Chirurg czasem podejmuje się operacyjnej korekcji, która kładzie kres powstawaniu modzeli.

Przeładuj

W niedzielę wybierzemy też pierwszą damę! Kim są i czym zajmują się żony kandydatów na prezydenta?

zobacz 03:19