maślanka na oparzenia
©racamani/Fotolia

Maślanka – skuteczny sposób na oparzenia

maślanka na oparzenia
©racamani/Fotolia

Maślanka jest doskonałym sposobem, by zregenerować zniszczony słońcem naskórek. Posiada witaminy A, D i E, które działają kojąco na podrażnioną skórę.

Maślanka na oparzenia – jak stosować?

Maślanka jest doskonałym sposobem na oparzenia. Zawiera błonnik i witaminy (A, D i E), które działają łagodząco na podrażnioną słońcem skórę. Ponadto pomaga przywrócić prawidłowe pH skóry, które zostało naruszone w wyniku opalania. Jeśli chcesz ją zastosować na oparzenie słoneczne wystarczy, że na zaczerwieniony, podrażniony słońcem naskórek nałożysz gazę namoczoną w maślance, przytrzymasz w takiej postaci 20 minut, po czym zmyjesz chłodną wodą. Okłady z maślanki nie tylko zregenerują uszkodzony naskórek, ale też go nawilżą. Pamiętaj, by nie używać nabiału słodkiego, ponieważ cukier może spowodować stan zapalny skóry.

Oparzenie słońcem – kiedy, jak i gdzie?

Skórę możesz poparzyć przebywając zbyt długo na słońcu. Nie musisz się wylegiwać na plaży. Wystarczy, że wybierzesz się na spacer na pełnym słońcu bez wcześniejszego zastosowania kremu z wysokim filtrem.

Najczęstsze skutki oparzenia słonecznego

Najczęstszym skutkiem oparzenia słonecznego jest zaczerwieniona skóra, której towarzyszy uczucie gorąca. Innym objawem poparzenia jest opuchnięcie poparzonego ciała. Wtedy nie zwlekaj z wizytą u specjalisty, który prawdopodobnie przepisze maści zmniejszające obrzęk.

U kogo najczęściej dochodzi do oparzenia słonecznego?

Najczęściej do oparzeń słońcem dochodzi u osób o jasnej karnacji (mających niską zawartość melaniny odpowiedzialnej za ochronę skóry), chorujących na cukrzycę, stosujących środki antykoncepcyjne i przeciwdepresyjne, antybiotyki i zioła (dziurawiec i melisę).

 

Przeładuj

Klaudia El Dursi szczerze o uczestnikach "Hotelu Paradise": "Cwaniactwo i sojusze!"

zobacz 01:47