Państwo młodzi w samochodzie
Pixabay/Unsplash/CC0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Szybkie sposoby na krostki

Państwo młodzi w samochodzie
Pixabay/Unsplash/CC0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Pryszcze – nie da się ich uniknąć, zwłaszcza w młodym wieku. Co zrobić, by szybko pozbyć się wyprysku na twarzy? Poznaj domowe sposoby na zlikwidowanie krostek w jeden wieczór.

Domowe sposoby na pryszcze

  • Przykładanie lodu

Zawiń kostkę lodu w ściereczkę, przyłóż na krostkę na około 20-30 sekund. Powtarzaj kilka razy w ciągu dnia. Zmniejszysz obrzęk i zmrozisz pory.

 

  • Olejek z drzewa herbacianego i miód

Drzewo herbaciane ma właściwości antybakteryjne. Świetnie się sprawdza w walce z bakteriami, odpowiedzialnymi za problemy z cerą. Miód natomiast jest naturalnym antybiotykiem i przyspiesza procesy gojenia. Po umyciu twarzy nałóż na pryszcze miód i olejek, pozostaw na kilka minut. Sposób ten działa jedynie na małe wypryski.

 

  • Pasta do zębów

Najbardziej znany domowy sposób na pryszcze. Wieczorem nałóż białą pastę do zębów na krostkę i pozwól jej wyschnąć. Rano umyj twarz. Miętowa pasta (biała pasta, nie żel!) wysusza wypryski.

 

  • Sok z cytryny

Wieczorem wmasuj odrobinę soku z cytryny w krostkę i zostaw na noc. Rano powinna być mniejsza. Cytryna jest bogatym źródłem witaminy C. Możesz też wymieszać sok z cynamonem. Uważaj jednak, jeśli masz wrażliwą i delikatna cerę – ten specyfik może ją podrażnić

 

  • Maseczka z miodu i cynamonu

Wymieszaj mielony cynamon i miód do konsystencji pasty. Nałóż wieczorem na twarz, po przebudzeniu umyj twarz zimną wodą.

 

  • Pasta z kurkumy

Wymieszaj kurkumę z odrobiną wody, do uzyskania konsystencji pasty. Wmasuj ją w krostkę i zostaw na noc. Uważaj, bo kurkuma barwi wszystko na żółto. Żeby uniknąć pobrudzenia pościeli, wsmaruj pastę przynajmniej pół godziny przed pójściem spać, by zdążyła zaschnąć.
 

  • Czosnek

Czosnek także pomoże w szybkim leczeniu pryszczy. Ma działanie antywirusowe, przeciwgrzybicze, antyseptyczne i jest wspaniałym antyoksydantem. Przekrój ząbek czosnku na pół, przyłóż jedną połówkę do krostki na 5 minut. Następnie przemyj twarz letnią wodą. Zabieg powtarzaj kilkukrotnie w ciągu dnia.

 

  • Soda oczyszczona

Pomaga złuszczyć skórę, usunąć nadmiar sebum, zanieczyszczenia i martwy naskórek. Wymieszaj jedną łyżeczkę sody oczyszczonej z odrobiną wody lub soku cytrynowego. Nałóż pastę na pryszcze, pozostaw do wyschnięcia. Umyj twarz ciepłą wodą. Stosuj dwa razy dziennie. Uwaga – nigdy nie zostawiaj sody na dłużej niż pięć minut, ponieważ może przesuszyć skórę.

 

  • Kwas siarkowy – potraktuj nim pryszcze

Produkty z kwasem siarkowym można kupić w aptekach i niektórych drogeriach. Wysuszają krostki, ale stosowane na całą twarz mogą przesuszyć skórę. Zawsze trzymaj się instrukcji dołączonej do preparatu.

I przede wszystkim…

 

Nie wyciskaj pryszczy!

 

Możesz zaognić stan zapalny i pomóc bakteriom w rozprzestrzenieniu się na całą twarz. 


Więcej na temat trądzik zmiany skórne
Przeładuj

Oto zwiastun wielkiego finału "The Voice Kids"! Kto otrzyma tytuł najlepszego głosu w Polsce?

zobacz 01:04