Mama i córka szczotkują sobie nawzajem zęby
©Konstantin Yuganov/Fotolia

Jak prawidłowo myć zęby – 6 technik szczotkowania szczoteczką manualną

Mama i córka szczotkują sobie nawzajem zęby
©Konstantin Yuganov/Fotolia

Źle dobrana technika szczotkowania zębów może prowadzić do chorób dziąseł, w tym odsłonięcia szyjek zębowych. Jak prawidłowo myć zęby, żeby zapobiec chorobom i krwawieniu dziąseł? Używając jednej z 6 metod szczotkowania: metody roll, wibrującej, okrężnej, metody Charters czy metody poziomej lub pionowej.

Metoda okrężna mycia zębów

Metody okrężnej uczy się dzieci, bo jest najprostsza. Polega na tym, że włosie szczoteczki przykłada się pod kątem prostym do zębów i wykonuje nią ruchy okrężne. Dzięki temu płytka nazębna i resztki pokarmu są usuwane z powierzchni gładkich. Wadą tej techniki jest to, że nie oczyszcza ona zębów na częściach stycznych.

Metody pozioma i pionowa – dwa rodzaje ruchu w czyszczeniu zębów

Metoda pozioma, jak sama nazwa wskazuje, wymaga poziomego poruszania szczoteczką. Włosie powinno poruszać się po powierzchni żującej zębów, czyli poziomo do języka i zębów. Ta technika przydaje się zwłaszcza osobom z mocno wysklepionymi zębami, w których zbierają się resztki pokarmów. A jak prawidłowo myć zęby metodą pionową? Poruszając włosiem szczoteczki pionowo do powierzchni zębów od strony języka. Dzięki temu usuwa się resztki z przednich zębów po ich „wewnętrznej” stronie, czyli od jamy ustnej.

Metoda Chartersa, czyli obrotowa technika mycia zębów

Tej techniki szczotkowania zębów powinny używać osoby borykające się z chorobami przyzębia, np. cofającymi się dziąsłami. Podczas mycia nie tylko usuwa się resztki jedzenia, ale też masuje się dziąsła. Włosie szczoteczki powinno znaleźć się na zębach i części dziąseł pod kątem 45° i być skierowane ku żyjącej powierzchni zębów (czyli w dół na górnych i do góry na dolnych). Lekko dociskając szczoteczkę, wykonuje się ruchy koliste.

Oczyszczanie zębów i masowanie dziąseł metodą Stillmanna

Szczotkowanie metodą Stillmanna zaleca się osobom, które mają problem odsłaniania korzeni zębowych. Włosie szczoteczki powinno przylegać do zębów i części dziąsła pod kątem 45°, ale musi być skierowane do wierzchołka korzenia, czyli na górnych zębach do góry i na dolnych ku do dołu. Jak prawidłowo myć zęby metodą Stillmanna? Należy wykonywać ruchy wymiatające w stronę powierzchni żyjących zębów i delikatnie wprowadzać szczoteczkę w poziome wibracje.

Metoda Bassa – delikatne usuwanie bakterii z miejsc między dziąsłami a zębami

Włosie szczoteczki podczas korzystania z tej metody powinno przylegać do zębów i części dziąseł pod kątem 45° i być skierowane w stronę korzeni zębów. Aby oczyścić kieszonki dziąsłowe, należy wykonywać delikatne poziome ruchy drgająco-wibrujące.

Od dziąseł do zębów, czyli jak prawidłowo myć zęby metodą roll

Metoda roll to technika szczotkowania zębów, która nadaje się szczególnie dla osób z chorobami przyzębia. Włosie szczoteczki przylegające do części dziąsła i zębów pod kątem 45° powinno być skierowane w stronę korzeni. Szczoteczką porusza się wyłącznie od dziąseł ku powierzchni żującej zębów, bez wprawiania jej w drganie czy wibracje. Włosie szczoteczki powinno wymiatać resztki jedzenia i bakterie, ale nie ingerować w miejsca łączenia zębów i dziąseł. Czyszcząc zęby metodą roll, powinno się wykonywać około 5 ruchów na tych samych zębach – dobrze dobrana szczoteczka powinna objąć trzy zęby na raz.

Higiena jamy ustnej przy pomocy nici dentystycznej

Szczoteczka nie zawsze dotrze do przestrzeni międzyzębowych, dlatego te należy oczyścić nicią dentystyczną. Wystarczy użyć około 50 cm nici. Trzeba nawinąć nić na środkowe palce, zostawiając około 3 cm powierzchni roboczej. Nić powinna być napięta, palcem wskazującym i kciukiem należy włożyć ją między dwa sąsiadujące ze sobą zęby, zaczynając od dolnych jedynek. Nić wsuwa się ruchem zygzakowatym, powierzchnie styczne zębów oczyszcza w górę i w dół, a także przy dziąsłach i pod linią dziąseł. Trzeba jednak uważać, by napięta nić nie kaleczyła dziąseł. Do kolejnych par zębów używa się czystego kawałka nici nawiniętej na palce.

 

Więcej na temat ból zęba pielęgnacja zębów
Przeładuj

Kuchnie gwiazd. Minimalizm u Siwiec, przepych u Przetakiewicz. A Szelągowska? Połączyła dwa nietypowe kolory

zobacz 00:55