Pani z długimi lokami w lecie
Image by LifetimeStock.com

Porowatość włosów – wygląd włosów i testy porowatości

Pani z długimi lokami w lecie
Image by LifetimeStock.com

Porowatość włosów decyduje o sposobie ich pielęgnacji – np. do olejowania włosów używa się różnego rodzaju tłuszczów – nasyconych lub jedno- i wielonienasyconych. Porowatość włosów może być niska, średnia lub wysoka.

Porowatość włosów – charakterystyka

Porowatość włosów określa się na podstawie ogólnego stanu włosów. Włosy niskoporowate nie elektryzują się i nie puszą, trudno je ułożyć. Łuski włosów ściśle przylegają do rdzenia. Włosy średnioporowate wykazują cechy pośrednie między włosami niskoporowatymi a wysokoporowatymi – łuski włosów nie przylegają ściśle do rdzenia, ale też nie odbiegają zbytnio od niego. Włosy średnioporowate to bardzo często pierwotnie włosy o niskiej porowatości, które na skutek zabiegów fryzjerskich takich, jak rozjaśnianie, farbowanie, stały się średnioporowate. Włosy wysokoporowate puszą się, są zniszczone, mają rozdwojone końcówki, ale łatwo się układają i szybko schną.

Porowatość włosów – przykładowe testy

Aby sprawdzić porowatość włosów, można wykorzystać kilka metod. Pewną podpowiedzią, jakiego rodzaju mamy włosy, jest dotyk – włosy wysokoporowate, kiedy przejedzie się po nich ręką, „kłują”, włosy niskoporowate są gładkie i miękkie.

 

1. Porowatość włosów – test w szklance z wodą

Do szklanki z ciepłą wodą wrzuć włos i pozostaw na 10 minut. Jeśli po tym czasie włos znajduje się na powierzchni wody, oznacza to, że włosy są niskoporowate, jeśli trochę się zanurzył – średnioporowate, zaś jeżeli jest całkowicie pod wodą – wysokoporowate.

 

2. Porowatość włosów – test w szklance z mąką

Porowatość włosów można sprawdzić za pomocą mąki, kiedy włosy są świeże. Zanurz włos w mące. Jeśli osadziło się na nim mało mąki, oznacza to włosy niskoporowate, dużo – wysokoporowate, miejscami dużo, miejscami wcale – włosy średnioporowate.

 

Porowatość włosów najlepiej sprawdzić kilka razy w miesięcznych odstępach. Bardzo pomocne może okazać się badanie struktury włosa pod mikroskopem – sprawdza się wówczas stan osłonki i strukturę włosa. To badanie jest przydatne zwłaszcza wówczas, gdy nie jest znana przyczyna wypadania włosów.

Więcej na temat włosy pielęgnacja włosów
Przeładuj

Sylwia i Jan zostali rodzicami! Sylwia Bomba zdradza, jaką są parą! Te słowa wzruszają do łez

zobacz 01:50