Kobieta leżąca w saunie
Image by LifetimeStock.com

Jak się zachować w saunie fińskiej?

Kobieta leżąca w saunie
Image by LifetimeStock.com

Niezależnie od tego, do jakiego ośrodka SPA pójdziesz, zasady korzystania z każdej sauny fińskiej wyglądają tak samo. Należy ich przestrzegać, by nie narazić się na krzywe spojrzenia innych osób korzystających z zabiegu.

Przygotowanie do zabiegu w saunie fińskiej

  • Nie należy korzystać z sauny po obfitym posiłku – należy odczekać minimum godzinę. Absolutnie nie można też do niej wchodzić pod wpływem alkoholu.
  • W suchej saunie można przebywać maksymalnie kwadrans.
  • Po skorzystaniu z sauny, należy uzupełnić płyny, czyli wypić około litra wody.

Zasady korzystania z sauny fińskiej

  • Przed wejściem do sauny zawsze trzeba umyć całe ciało – nawet jeśli poranny prysznic był już zaliczony, a jest popołudnie, umyj się ponownie. Pod wpływem wysokiej temperatury niedomyte ciało może zacząć wydzielać nieprzyjemny zapach, a to może niepotrzebnie wprawić w zakłopotanie. Po umyciu ciała, należy je dokładnie osuszyć. Uwaga! Włosy też muszą być suche, inaczej mogą się zniszczyć.
  • Klapki zawsze zostawia się na zewnątrz sauny.
  • Do sauny wchodzi się nago – nie owija się ciała ręcznikiem ani nie zakłada się stroju kąpielowego. Strój kąpielowy zaburzy proces oddawania ciepła przez ciało, poza tym kiepskiej jakości po nagrzaniu może brzydko pachnieć. Niezależnie też od jakości, może nas po prostu poparzyć.
  • Jeśli wstyd jest zbyt duży, można osłonić intymne części ciała na przykład lnianym płótnem. Ostatecznie większość ośrodków daje możliwość wynajęcia sauny na godziny – wtedy nie trzeba znosić niezręcznej obecności innych osób.

 

Ręcznik należy ze sobą wziąć, ale nie po to, by się nim owijać, lecz by rozłożyć po w miejscu, w którym będziemy siedzieć. Całe ciało powinno być na ręczniku, także stopy.

Po wyjściu z sauny trzeba dokładnie opłukać ciało zimną wodą, a następnie odpocząć.

 

Więcej na temat pielęgnacja sauna
Przeładuj

Doda zdradziła nam, gdzie odbędzie się druga edycja koncertu "Artyści przeciw nienawiści"

zobacz 00:49