Para z ładnym uśmiechem
Image by Lifetimestock.com

Jak dbać o zęby: higiena, dieta i piasek

Para z ładnym uśmiechem
Image by Lifetimestock.com

Statystycznie rzecz ujmując, aż 3,8 mln Polaków nie myje zębów, a ok. 800 tysięcy nie posiada nawet szczoteczki do zębów, a ta jest absolutną podstawą pielęgnacji zębów. Codzienna higiena jamy ustnej to mycie zębów dwa razy dziennie oraz dieta bogata w wapń i witaminę D.

 

Uzębienie człowieka wymaga pielęgnacji i ochrony każdego dnia. O zdrowe, białe zęby należy dbać, nie tylko ze względów finansowych (wizyta w gabinecie stomatologicznym to niemały wydatek), ale i estetycznych. Wiele osób poddaje się zabiegom kosmetyczno-stomatologicznym – zakładanie licówek, koronek czy aparaty korygujące zgryz – aby tylko ich wygląd był lepszy. Należy też pamiętać, że choroby zębów zwiększają ryzyko powstawania innych chorób, jak stany zapalne czy choroby nerek. Jak dbać o zęby:

  • Codzienna higiena – mycie zębów dwa razy dziennie to absolutna podstawa ochrony zębów przed próchnicą. Myj zęby zawsze po śniadaniu i przed snem.
  • Płukanka – możesz płukać jamę ustną tuż po umyciu zębów za pomocą specjalnych płukanek dostępnych w drogeriach i aptekach, ale możesz również wykorzystać napar z szałwii lub rumianku. Wystarczy, że wrzucisz do szklanki torebkę zioła, zalejesz wrzątkiem i odstawisz na kwadrans pod przykryciem. Po ostygnięciu możesz naparem płukać jamę ustną.
  • Nić dentystyczna – nitkowanie zębów, czyli usuwanie resztek jedzenia z przegród między zębami, zapewni całkowitą czystość jamy ustnej. Korzystaj z nici codziennie wieczorem.
  • Dieta dla zębów – dieta bogata w wapń i witaminę D, czyli nabiał, ryby, warzywa strączkowe czy pełnoziarniste pieczywo, sprawi, że zęby staną się zdrowe i mniej podatne na próchnicę. Zrezygnuj z kawy i mocnej herbaty, ponieważ powodują one odbarwienia szkliwa.
  • Piasek – a dokładnie piaskowanie – to niezawodna metoda usuwania osadu, który z czasem gromadzi się na zębach. Nie powinieneś poddawać się jej zbyt często, wystarczy raz w roku. Nie dość, że zęby staną się gładkie, to jeszcze będą jaśniejsze.
  • Ograniczenie szkodliwych produktów – wyeliminuj z diety produkty, które mają w składzie żrące kwasy, np. słodkie napoje gazowane lub cukier, np. słodycze. Nie tylko niszczą one strukturę szkliwa, ale i odbarwiają je oraz powodują próchnicę.
  • Scaling – kolejny ważny zabieg stomatologiczny, który pomoże utrzymać zęby w dobrej kondycji. Polega na usuwaniu kamienia nazębnego. Podobnie jak piaskowania nie powinno się go wykonywać częściej niż raz w roku.
  • Przegląd – jeżeli będziesz kontrolować kondycję zębów i chodzić regularnie na przeglądy, szybko dostrzeżesz ewentualnie powstającą próchnicę i w łatwy sposób ją wyleczysz.

 

Zadbane zęby to podstawa wizerunku. Pamiętaj również o uciążliwym problemie nieświeżego oddechu, który może być spowodowany powstającą próchnicą, ale również przewlekłą infekcją górnych dróg oddechowych czy problemami z żołądkiem. Lekarstwem na to mogą być płukanki wymienione powyżej lub środki farmakologiczne.


Przeładuj

Weronika Rosati odradzała Julii Wieniawa udział w "Tańcu z Gwiazdami". Dlaczego?!

zobacz 02:00