Dziewczyna opala się na plaży.
©el.rudakova/stock.adobe.com

Jak chronić skórę przed słońcem, aby nie pojawiły się zmarszczki?

Dziewczyna opala się na plaży.
©el.rudakova/stock.adobe.com

Szczególnie niebezpieczne jest promieniowanie UVA, które wchodzi głęboko w skórę i generuje powstawanie poważnych zmian, w tym zmarszczek. Jeśli nie chcemy, aby starzenie skóry postępowało, warto zastosować przed ekspozycją na słońce odpowiednie kosmetyki oraz domowe sposoby.

 

Należy podkreślić, że z kolei promieniowanie UVB stymuluje m.in. produkowanie witaminy D w organizmie oraz odpowiada za powstawanie pięknej opalenizny. Niezależnie od tego, istnieje grupa osób, która powinna ograniczyć ekspozycję na słońce – zalicza się do nich osoby, które palą papierosy, piją alkohol oraz regularnie przyjmuje lekarstwa, np. antybiotyki.

 

Odpowiednia ochrona przeciwsłoneczna

 

Zmarszczki na czole czy pod oczami to efekt, którego na pewno chcemy uniknąć podczas przebywania na słońcu. Warto zatem regularnie stosować ochronę przeciwsłoneczną, która pozwala uniknąć ich przedwczesnemu pojawianiu się. Należy pamiętać, że promieniowanie UVA wpływa na fotostarzenie się skóry, z kolei za poparzenia słoneczne odpowiada promieniowanie UVB. Aby uniknąć obu niepożądanych efektów, warto zastosować odpowiedni krem z filtrem do twarzy oraz ciała.

 

Ochrona przeciwsłoneczna: Jaki preparat wybrać?

 

Nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne ma niekorzystny wpływ na wygląd cery, w tym również jej szybsze starzenie się, dlatego podczas wakacji, urlopu, a także zawsze wtedy, gdy wystawia się twarz na słońce, należy zaopatrzyć się w kosmetyki ochronne. Kiedy przebywasz długie godziny na słońcu i chcesz użyć kremu z filtrem, należy zastosować taki, który będzie dopasowany do karnacji:

  • karnacja bardzo jasna – zaleca się SPF przynajmniej 30,
  • karnacja jasna – zaleca się SPF powyżej 20,
  • karnacja ciemna – zaleca się SPF 12-15,
  • karnacja bardzo ciemna – zaleca się SPF 8-12.

 

Sposób na zmarszczki? Nawilżanie skóry po opalaniu

 

Aby nie pojawiły się zmarszczki, warto również zadbać o skórę po opalaniu. Należy nawodnić organizm od wewnątrz (pić dużo wody) oraz nawilżyć ją od zewnątrz, czyli nanieść krem, balsam lub mleczko po opalaniu. Można wybrać mleczko, które zawiera połączenie kwasu hialuronowego oraz lipidów, dzięki którym skóra otrzyma odpowiednią porcję nawilżenia. Takie produkty łagodzą objawy odwodnienia skóry, odbudowują płaszcz hydrolipidowy, ale też przygotowują skórę na dalsze działanie promieni słonecznych.

Przeładuj

Klaudia El Dursi szczerze o uczestnikach "Hotelu Paradise": "Cwaniactwo i sojusze!"

zobacz 01:47