Młoda kobieta wmasowuje w dłonie odżywczą maseczkę do rąk.
©puhhha/Fotolia.com

Jak chronić skórę przed mrozem i wiatrem?

Młoda kobieta wmasowuje w dłonie odżywczą maseczkę do rąk.
©puhhha/Fotolia.com

Jesienią i zima skóra jest szczególnie podatna na wysuszenie i podrażnienie. Częste zmiany temperatur, mróz na dworze i przegrzane pomieszczenia negatywnie wpływają na warstwę ochronną i zdolność do regeneracji. Odpowiednia pielęgnacja sprawi, że Twoja skóra będzie miękka i nawilżona przez cały rok. Poniżej znajdziecie najlepsze sposoby na ochronę skóry przed mrozem i wiatrem.

Czy mróz i wiatr szkodzi naszej skórze?

Wiatr i mróz podrażnia delikatną warstwę naskórka. Zwolniona produkcja gruczołów łojowych sprawa, że warstwa ochronna skóry staje się znacznie cieńsza. Prowadzi to do utraty elastyczności oraz przesuszenia skóry. Nasza skóra zimą traci dwa razy więcej wody niż w okresie wiosenno-letnim. Negatywny wpływ na stan naszej skóry ma także ciągłe siedzenie przy kaloryferze lub klimatyzacji.

Wpływ mrozu i wiatru na skórę:

  • przesuszenie,
  • spadek elastyczności,
  • napięcie skóry,
  • swędzenie, zaczerwienienie i podrażnienie skóry,
  • pękanie naczynek krwionośnych,
  • rany na skórze,
  • przebarwienia na skórze.

Pielęgnacja skóry twarzy zimą

Odpowiednia zimowa pielęgnacja ochroni naszą skórę przed przesuszeniem i podrażnieniem. Przede wszystkim zwracaj uwagę na składy. Nie stosuj produktów oczyszczających z silnymi detergentami. Wybieraj delikatne mleczka i olejki, które dodatkowo nawilżą Twoją skórę.

Wybór odpowiedniego kremu do twarzy jest równie ważny. Na jesień i zimę zdecydowanie lepiej sprawdzą się treściwe, kremowe konsystencje, które dogłębnie nawilżą skórę. Na wieczór pod krem warto nałożyć olejek lub odżywcze serum.

Jak chronić dłonie i usta przed zimnem?

Dłonie i usta bardzo szybko reagują na zimne powietrze. Jeśli temperatury spadają poniżej zera, koniecznie noś rękawiczki. Zapobiegniesz odmrożeniom i podrażnieniom dłoni. Pamiętaj o regularnym smarowaniu dłoni kremami i olejkami, które pozastawiają tłusty film ochronny

Przed każdym wyjściem nakładaj na usta pomadkę ochronną dedykowaną na tę porę roku. Warto również regularnie używać peelingów do ust i nakładać grubszą warstwę pomadki na noc.

Pielęgnacja skóry ciała zimą

Na skórę ciała negatywnie wpływają częste zmiany temperatur. Zarówno przegrzanie pod grubą warstwą ubrań, jak i wychłodzenie sprawia, że nasze ciało jest bardziej podatne na przesuszenie i podrażnienie. Pamiętaj o regularnym nawilżaniu ciała odżywczymi masłami i olejami. Niezwykle ważne są także peelingi, najlepiej sprawdzą się te drobnoziarniste na bazie olejków.

Czy słońce zimą jest szkodliwe dla skóry?

Ochrona przed słońcem powinna być stosowana przez cały rok. Ma to szczególne znaczenie dla osób o karnacji jasnej lub skłonnej do przebarwień. Warto pamiętać, że śnieg odbija ponad 80% promieni słonecznych, dlatego krem z filtrem jest niezbędny podczas wypraw na stoki. Na co dzień możemy używać kosmetyków z filtrem 20-30 SPF, w góry warto zaopatrzyć się w wersje z wysoką ochroną przeciwsłoneczną 50 SPF.

 

 

Więcej na temat pielęgnacja skóry
Przeładuj

Rafał Brzozowski miał jedno marzenie związane z Krzysztofem Krawczykiem! Podjął nawet pierwsze próby

zobacz 00:48