kobieta dermatolog
Image by LifetimeStock.com

Działanie izotretynoiny w leczeniu zmian trądzikowych

kobieta dermatolog
Image by LifetimeStock.com

Znana od lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku terapia izotretynoiną jest skuteczna w leczeniu łojotoku i rozległych blizn potrądzikowych. Terapia jest jednak długotrwała i występuje szereg przeciwwskazań do jej stosowania, a podczas i tuż po zakończeniu kuracji bardzo często pojawiają się psychiczne i fizyczne skutki uboczne.

Właściwości izotretynoiny

Izotretynoina jest związkiem chemicznym z rodziny retinoidów. To syntetyczna pochodna witaminy A, którą organizm jest w stanie sam wyprodukować z pokarmów ją zawierających. Nie jest jej jednak wystarczająco dużo, aby ludzkie ciało samo poradziło sobie z dolegliwościami dermatologicznymi. Terapia izotretynoiną zalecana jest w przypadku ciężkich postaci trądziku z nasilonym łojotokiem i ryzykiem blizn (spłyca je i zapobiega powstawaniu nowych). Wyjątkowość działania leku polega na tym, że jednocześnie redukuje on produkcję łoju, otwiera pory i zapobiega ich ponownemu zatykaniu, ogranicza namnażanie bakterii wywołujących podrażnienia i powstawanie zmian ropnych oraz ma działanie przeciwzapalne. Pierwsze 2 miesiące terapii mogą być trudne, gdyż stan skóry może ulec chwilowo znacznemu pogorszeniu, co wskazuje jednak na skuteczne działanie kuracji.

Przeciwwskazania do rozpoczęcia kuracji izotretynoiną

Stosowanie leku (na stałe lub czasowo) wykluczają:

  • nadwrażliwość na izotretynoinę,
  • hiperwitaminoza A,
  • uczulenie na soję i orzeszki ziemne,
  • niewydolność wątroby,
  • wysokie stężenie lipidów we krwi i zażywanie antybiotyków tetracyklinowych,
  • depilacja woskiem,
  • silne ścieranie naskórka, dermabrazja i intensywne peelingi,
  • podrażniona lub uszkodzona skóra (np. tatuażem).

Szczególną ostrożność powinny zachować osoby ze zdiagnozowaną depresją oraz zespołem suchego oka. Terapia wyklucza oddawanie krwi do miesiąca po jej zakończeniu. Należy też nie przyjmować suplementów z witaminą A.

Przeładuj

Pierwsza scena filmu "Artyści przeciw nienawiści" zaczyna się od... przekleństw Dody! Artystka zdradza kulisy tej sytuacji

zobacz 00:49