kobieta stosująca irygację
©milanmarkovic78/Fotolia.com

Jak zadbać o higienę jamy ustnej? Irygatory do zębów – rodzaje, jak stosować i kto może z nich korzystać?

kobieta stosująca irygację
©milanmarkovic78/Fotolia.com

Irygator do zębów do sposób na utrzymanie idealnej higieny jamy ustnej. Urządzenie służy do dokładnego czyszczenia przestrzeni międzyzębowych za pomocą specjalnego płynu wystrzeliwanego pod ciśnieniem. Dzięki temu z trudno dostępnych miejsc między zębami usuwane są osady i resztki pokarmu, które powodują tworzenie się próchnicy.

 

W utrzymaniu prawidłowej higieny jamy ustnej pomagają nici dentystyczne oraz płyny do płukania ust. Powinny być one dobrane odpowiednio do potrzeb. Płyny do płukania mają bowiem różne działania, np.: wybielające, przeciwgrzybicze lub przeciwzapalne.

Irygator do zębów – co to jest?

Irygator do zębów to urządzenie, które służy do czyszczenia przestrzeni międzyzębowch. Specjalny płyn wystrzeliwany pod ciśnieniem dokładnie usuwa wszelkie osady i resztki jedzenia gromadzące się w trudno dostępnych miejscach, których nie sięga zwykła szczoteczka do mycia zębów. Dokładna higiena jamy ustnej zapobiega tworzeniu się próchnicy czy stanów zapalnych bądź grzybiczych. Końcówka irygatora ma wydłużony kształt i łatwo dosięga do trudno dostępnych miejsc, oczyszczając je. Urządzenie wyglądem przypomina dmuchawkę wodno-powietrzną używaną przez dentystów do nawilżania oraz izolowania śliny od zębów i osuszania pola operacyjnego.

Kto może korzystać z irygatorów do zębów?

Z irygatora do zębów może korzystać każdy, kto chce zadbać o prawidłową higienę jamy ustnej. Ciśnienie, jakie wytwarza się w urządzeniu, jest delikatne, dlatego mogą go stosować nawet osoby z wrażliwymi lub krwawiącymi dziąsłami. Irygatory przeznaczone są również dla ludzi z ciasnymi przestrzeniami międzyzębowymi, a nawet aparatami ortodontycznymi czy implantami zębów.

Irygatory do zębów – rodzaje

Irygatory do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych dostępne są w wersji bezprzewodowej, stacjonarnej bądź w zestawie ze szczoteczką elektryczną. Każdy z nich posiada odmienne cechy, co ułatwia dobór odpowiedniego modelu do indywidualnych potrzeb.

Stacjonarne irygatory do zębów

Irygatory stacjonarne składają się z tzw. bazy, czyli podstawy z pojemnikiem na płyn, pokrętłem do regulacji ciśnienia oraz przewodu, który zasila cały sprzęt. Do zestawu dołączone są również rękojeść z gniazdem na końcówki irygatora oraz wąż doprowadzający płyn. Zaletą sprzętu jest możliwość regulowania ciśnienia, wystrzałów płynu, a nawet rodzaju strumienia. Ze względu na duże gabaryty urządzenia, sprawdza się ono w warunkach domowych, ponieważ jest niewygodne w transporcie.

Bezprzewodowe irygatory do zębów

Bezprzewodowe urządzenia zawierają w zestawie stację ładującą, w której można przechowywać irygator, kiedy się z niego nie korzysta i ładować go. Wielkość urządzenia jest mniejsza w porównaniu ze stacjonarnymi irygatorami. Pojemność pojemnika na płyn wynosi około 130 mililitrów. Do dokładnego oczyszczenia jamy ustnej będzie zatem potrzebne przynajmniej dwukrotne napełnienie zbiornika. Małe gabaryty urządzenia sprawdzają się w podróży, dzięki czemu nawet podczas urlopu można będzie zatroszczyć się o prawidłową higienę ust.

Irygatory do zębów w zestawie ze szczoteczką elektryczną

Innym rodzajem irygatora jest urządzenie z wbudowaną w niego stacją dla szczoteczki elektrycznej. Ciśnienie urządzenia jest delikatniejsze niż w urządzeniach stacjonarnych, a w zestawie największy nacisk kładzie się na działanie obrotowej szczoteczki myjącej zęby.

Przeładuj

Metamorfozy uczestniczek "Hotel Paradise"! Która z nich przeszła największą przemianę?

zobacz 01:27