kobieta w białym kapeluszu
Image by LifetimeStock.com

Roślinny hormon, który zapobiega zmarszczkom – odmładzające właściwości genisteiny

kobieta w białym kapeluszu
Image by LifetimeStock.com

Genisteina to fitoestrogen należący do izoflawonów sojowych, substancji pochodzenia roślinnego, których działanie na ludzki organizm przypomina działanie estrogenów. Genisteina spowalnia następujące wraz z wiekiem zanikanie kolagenu i elastyny, które odpowiadają za jędrność skóry. Dzięki temu opóźnia pojawienie się zmarszczek lub częściowo je wygładza. Genisteina jest też antyoksydantem.

Genisteina dla kobiet w okresie okołomenopauzalnym

U kobiet, które przechodzą klimakterium, jajniki przestają produkować estrogeny. Spadek stężenia tych hormonów odpowiada między innymi za widoczne objawy starzenia się, m.in. zwiotczenie skóry spowodowane zanikiem kolagenu i elastyny. Genisteina pozwala częściowo uzupełnić niedobór estrogenu. Dzięki temu zapobiega powstawaniu zmarszczek u kobiet, które przechodzą klimakterium.

Genisteina walczy z wolnymi rodnikami

Za proces starzenia się skóry odpowiadają też wolne rodniki, cząsteczki, które są uwalniane podczas zachodzących w organizmie procesów metabolicznych, np. intensywnego wysiłku fizycznego, oraz w kontakcie z czynnikami działającymi z zewnątrz, np. z zanieczyszczeniami powietrza, dymem z papierosów, promieniowaniem UV, lekami. Wolne rodniki uszkadzają błony komórek skóry oraz włókna kolagenowe, co powoduje pojawienie się zmarszczek.

 

Genisteina, jako silny antyoksydant, zapobiega uszkodzeniom komórek, do których dochodzi wskutek osiedlania się w nich wolnych rodników.

W jakiej postaci można stosować genisteinę?

Genisteina znajduje się w składzie niektórych kremów przeciwzmarszczkowych, płynów micelarnych i maseczek przeznaczonych do pielęgnacji skóry dojrzałej. Kosmetyki te stosuje się tak, jak inne tego typu: kremy wklepuje się w skórę rano i wieczorem, a płynem micelarnym zmywa się makijaż lub przemywa twarz przed nałożeniem go. Maseczkę natomiast nakłada się na skórę i po kilku-kilkunastu minutach zmywa.

 

Genisteinę znajdziemy też w składzie suplementów diety, które łagodzą objawy klimakterium. Opakowanie takich tabletek zawierające 30 tabletek kosztuje ok. 35-40 zł.

 

Genisteinę w postaci rozpuszczalnego proszku można kupić w sklepach z surowcami i półproduktami kosmetycznymi. Proszek dodaje się do kosmetyków własnej produkcji.


Więcej na temat zdrowe produkty menopauza
Przeładuj

Taniec z Gwiazdami. Czy były mąż Kuba Rzeźniczak kibicował Edycie Zając w finale? Odpowiedź modelki wymowna!

zobacz 01:43