Kobieta zauważyła pryszcza na twarzy
©Andrey Popov/Fotolia

Jak zrobić domowy tonik do przemywania cery tłustej i ze skłonnością do trądziku?

Kobieta zauważyła pryszcza na twarzy
©Andrey Popov/Fotolia

Domowy tonik, który pomoże na pryszcze, przetłuszczającą się i trądzikową cerę, możesz wykonać z wielu składników, które masz w kuchni. Należą do nich: suszone liście laurowe, pokrzywa, mięta pieprzowa, szałwia lekarska, zielona herbata, ocet jabłkowy lub cytryna.

Jakie właściwości powinien mieć domowy tonik na pryszcze?

Domowy tonik do twarzy powinien działać bakteriobójczo i grzybobójczo, delikatnie wysuszać (ale nie przesuszać) i trochę zakwaszać skórę. Z tego względu najlepiej jest go sporządzić z ziół o działaniu antyseptycznym i ściągającym oraz soku z cytryny lub octu jabłkowego.

Przepis na domowy tonik na pryszcze

Najpierw zaparz zioła. Jeśli podstawą toniku na pryszcze ma być pokrzywa, mięta lub szałwia, zaparz dwie łyżeczki suszonych ziół w 200 ml wody. Jeśli chcesz zrobić tonik z liści laurowych, zalej szklanką gorącej wody 4 liście. Aby wykonać tonik na bazie zielonej herbaty, zalej taką samą ilością wody o temp. ok. 90 stopni jedną łyżeczkę herbaty. Napar powinien postać pod przykryciem przez ok. 10 minut. Po tym czasie możesz odcedzić liście. Przestudź trochę napar i dodaj do niego łyżeczkę soku z cytryny lub octu jabłkowego. Tak sporządzony tonik jest gotowy do użycia.

Jak stosować domowy tonik na pryszcze?

Tonikiem sporządzonym w domu należy przemywać twarz 2-3 razy dziennie: po przebudzeniu się, po powrocie do domu z pracy lub ze szkoły i przed położeniem się spać. Zbyt częste mycie twarzy może zmyć z niej naturalną warstwę lipidową, która chroni skórę przed przesuszeniem i podrażnieniami. Zmycie jej może spowodować nadmierne wydzielanie sebum i zaostrzenie objawów trądziku.

 

Tonik należy sporządzać na bieżąco, niewskazane jest przechowywanie go dłużej niż przez 12-15 godzin. Tonik najlepiej jest więc sporządzać w takiej ilości, jaką zużyjesz w jeden dzień i przechowywać go w lodówce. Do przemywania twarzy tonikiem możesz używać wacików kosmetycznych.


Więcej na temat pielęgnacja twarzy zioła
Przeładuj

Eurowizja 2020: Kto pojedzie z Polski? Oto wszyscy kandydaci!

zobacz 00:50