fragment twarzy kobiety, widoczne usta
©iconogenic/Fotolia

Spierzchnięte usta – naturalne i chemiczne środki zaradcze

fragment twarzy kobiety, widoczne usta
©iconogenic/Fotolia

Spierzchnięte usta wyglądają nieestetycznie, szczypią i bolą. Naturalne preparaty, które przyniosą ukojenie, to m.in. oliwa z oliwek, miód i ogórek. Koniecznie należy wyeliminować z diety słone i pikantne produkty. Walkę ze zniszczonymi ustami ułatwią kosmetyki z wyciągami roślinnymi i witaminami.

 

Stan ust może szybko się pogorszyć pod wpływem czynników atmosferycznych – mrozu, wiatru, silnego słońca, zwłaszcza zimą i latem. Przyczyną może też być brak witamin i gorączka. Widocznymi objawami są wówczas zaczerwienione obrzeża ust i pękająca skóra warg. Co robić w takiej sytuacji? Aby szybko zareagować na tę dolegliwość, dobrze jest mieć zawsze przy sobie balsam nawilżający do ust z filtrem UV. Pod żadnym pozorem nie należy oblizywać lub podgryzać warg. Jeśli na ochronę ust jest za późno, warto wypróbować naturalne środki zaradcze:

7 sposobów na spierzchnięte usta

1. Tłuszcz. Na spierzchnięte usta pomoże oliwa z oliwek – wystarczy wetrzeć krople tłuszczu w wargi. Warto wypróbować także olejek kokosowy i masło shea.

2. Delikatny peeling. Aby pozbyć się martwego naskórka, można zastosować szczoteczkę do zębów – należy wykonywać nią delikatne, koliste ruchy. Dobrze sprawdzi się mieszanka brązowego cukru i wody. Po wykonaniu peelingu najlepiej nałożyć na usta wazelinę.

3. Miód. Naturalny miód wklepany w wargi zapewni ustom szybszą regenerację. Koniecznie trzeba powstrzymać się ze zlizywaniem pszczelej słodkości.

4. Ogórek. Spierzchniętym ustom pomoże okład ze świeżego, zielonego ogórka. Wystarczy przyłożyć warzywo na kilka minut do ust.

5. Krem. Do regeneracji spierzchniętych ust przyda się krem wzbogacony o witaminy A, B i E – mają one silne działanie nawilżające. Pomocne będą kosmetyki z wyciągami roślinnymi, np. olejem z wiesiołka. Należy uważnie czytać skład preparatów – te z alkoholem jeszcze bardziej wysuszą usta.

6. Dieta. Aby pozbyć się zniszczonych ust ważne jest także zdrowe odżywianie – wzbogacenie diety o produkty z dużą zawartością witamin A, B, E i żelaza, np. wątróbkę, pestki dyni. Zaszkodzić może jedzenie słonych i pikantnych potraw, np. smażonych orzeszków ziemnych.

7. Nawodnienie organizmu. Dziennie należy wypijać minimum 2 litry wody – najlepiej mineralnej niegazowanej.

 

Spierzchniętych ust nie powinno się malować kolorowymi pomadkami, ponieważ zawierają one środki podrażniające uszkodzony naskórek, np. kamforę, mentol. Dodatkowo niepotrzebnie podkreślają suche, podrażnione wargi. Pod żadnym pozorem nie powinno się zdzierać wysuszonego naskórka, ponieważ może to spowodować pękanie i krwawienie skóry, a w konsekwencji wywołać infekcję. Najlepiej unikać przebywania na mroźnym powietrzu. Na całkowity powrót do zdrowych ust trzeba poczekać około tygodnia.  

Przeładuj

Życie serialowej babci z "rodzinki.pl" Haliny Skoczyńskiej było pełne dramatów: "W wieku 30 lat uciekłam grabarzowi spod łopaty"

zobacz 02:05