Kobieta myje twarz dermokosmetykiem.
© Romario Ien/stock.adobe.com

Dermokosmetyki – łagodzą podrażnienia i zmniejszają wrażliwość cery

Kobieta myje twarz dermokosmetykiem.
© Romario Ien/stock.adobe.com

Dermokosmetyki to bezpieczne kosmetyki o silniejszych właściwościach niż kosmetyki drogeryjne. Dermokosmetyki można stosować do cery wrażliwej i alergicznej. Żeby były skuteczne, należy przestrzegać podstawowych zasad pielęgnacji wrażliwej skóry.

 

Cera wrażliwa to taka, która łatwo ulega podrażnieniu, w wyniku czego piecze, swędzi, mrowi, staje się napięta i zaczerwieniona. Czynnikami drażniącymi mogą być zarówno silne substancje chemiczne, np. myjące, jak i wiatr, słońce, mróz, alergeny czy zanieczyszczenia powietrza. Ukoić wrażliwą skórę pomagają dermokosmetyki.

 

Co powinien zawierać krem do cery wrażliwej? Składniki łagodzące

 

Dermokosmetyki to produkty pielęgnacyjne dostępne w aptece. Dostępne są całe linie przeznaczone do pielęgnacji cery wrażliwej, suchej, atopowej, a także cery trądzikowej czy z innymi problemami. Wrażliwa skóra wymaga stosowania łagodnych substancji do mycia, kremu i serum do twarzy. Krem do cery wrażliwej jest podstawą pielęgnacji. Jego działanie może wzmocnić serum do twarzy o właściwościach łagodzących i nawilżających.

 

Cera wrażliwa to często cera naczynkowa. Krem do cery naczynkowej może zawierać substancje uszczelniające naczynia krwionośne, np. witaminę C, rutynę, ekstrakty roślinne (m.in. z arniki lub kasztanowca), a także hesperydynę. W połączeniu ze składnikami nawilżającymi i łagodzącymi substancje te zapewniają ukojenie cerze wrażliwej. Krem do cery naczynkowej można stosować też w okresach nasilenia alergii, kiedy cera staje się nadwrażliwa.

 

Nieco innej pielęgnacji wymaga cera wrażliwa z trądzikiem. Na łagodzenie objawów nadwrażliwości należy stosować dermokosmetyki o składzie podobnym do składu kremu do cery naczynkowej (który stosuje się także do nadwrażliwej cery suchej), a na zmiany trądzikowe aplikować preparaty przeznaczone do walki z trądzikiem i leki przepisane przez dermatologa.

 

Dermokosmetyki do cery wrażliwej często zawierają w składzie pantenol i alantoinę. Substancje te działają łagodząco i regenerująco na skórę, zmniejszają nieprzyjemne dolegliwości związane z podrażnieniem, jak pieczenie, swędzenie czy napięcie cery.

 

Jak stosować dermokosmetyki do cery wrażliwej? Podstawy pielęgnacji wrażliwej skóry

 

Niezależnie od tego, czy przyczyną nadwrażliwości skóry jest alergia, kruchość naczyń czy przesuszenie, pielęgnacja powinna opierać się na tych samych krokach.

 

Po pierwsze oczyszczenie – cera wrażliwa wymaga delikatnego, ale skutecznego oczyszczania. Najlepsze są do tego pianki myjące i łagodne żele. Raz w tygodniu można wykonać peeling enzymatyczny, 2 lub 3 razy w tygodniu warto zrobić maseczkę nawilżająco-łagodzącą. Po drugie – nawilżenie i natłuszczenie. Należy stosować dermokosmetyki zaspokajające potrzeby cery, w tym krem co cery wrażliwej i serum do twarzy.

Przeładuj

Grzegorz Hyży zniknął z sieci! Co się z nim dzieje? Tłumaczy Agnieszka Hyży!

zobacz 02:15