Depilacja pastą cukrową
Flickr/digipam/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Skóra wrażliwa? Wypróbuj depilację pastą cukrową!

Depilacja pastą cukrową
Flickr/digipam/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Depilacja za pomocą pasty cukrowej mniej podrażnia wrażliwą skórę niż inne metody usuwania niechcianego owłosienia.

Co wchodzi w skład pasty cukrowej?

Pasta cukrowa to maź powstała z roztopionego karmelu, która skutecznie i bezboleśnie usuwa niechciane owłosienie, pozostawiając skórę gładką i bez podrażnień. Jej skład często poddawany jest modyfikacji – dodawanym do pasty z cukru składnikiem może być sok z cytryny, miód lub zioła – np. rumianek (ma właściwości łagodzące przy wrażliwej skórze) lub dziurawiec, niwelujący podrażnienia po zabiegu. Miksturę do depilacji można zrobić samemu.

Efekt depilacji pastą cukrową

Pastę cukrową warto stosować przede wszystkim do depilacji wrażliwych partii skóry: twarzy, pach i bikini. Taka depilacja umożliwia miedzy innymi usunięcie włosków z twarzy w okolicach najdelikatniejszej skóry – wąsik czy baczki. Naturalny skład pasty depilującej: cukier, sok z cytryny czy miód nie wywołają reakcji alergicznej, która często powstaje po użyciu kremów depilacyjnych. Efekt gładkiej skóry depilacji pastą cukrową utrzymuje się nawet do 14 dni. Nie występują podrażnienia czy pękanie naczynek krwionośnych, jak w przypadku użycia wosku. Po depilacji pastą cukrową nie pojawiają się charakterystyczne czerwone plamki, które często są efektem depilacji mechanicznej. Odrastające włoski są słabsze. Wrażliwa skóra po paście cukrowej wymaga odpowiedniej troski, dlatego zaleca się, aby 3 dni po zabiegu wstrzymywać się przed wizytą na plaży (dla porównania w przypadku depilacji laserowej okres ten wydłuża się aż do tygodnia!).

Depilacja cukrem czy woskiem?

Wiele osób porównuje stosowanie pasty cukrowej do depilacji woskiem. Różnica pomiędzy tymi metodami jest znacząca: cukier przykleja się do włosków (nawet tych bardzo krótkich, nie przekraczających 2 mm), a metoda woskowania obejmuje swoim zasięgiem nie tylko owłosienie, ale i skórę, co może doprowadzić do podrażnienia naskórka. Czy wosk w tym zestawieniu zdecydowanie przegrywa? – Należy uważać na tę metodę depilacji – przy odrobinie nieuwagi można zerwać naskórek, jeżeli pasta za długo pozostanie na ciele i zbytnio stwardnieje. Wykonywanie tego typu depilacji bez doświadczenia i odpowiedniej wiedzy kosmetologicznej może okazać się niebezpieczne. Osobiście jestem zwolenniczką ciepłego wosku – odpowiada Iga Kukiełka, kosmetyczka.

Depilacja pastą cukrową: gdzie i za ile?

Metoda depilacji za pomocą pasty cukrowej dopiero kilka miesięcy temu weszła na listę zabiegów proponowanych przez salony kosmetyczne, dlatego też jej cena jest wyższa od pozostałych technik usuwania niechcianego owłosienia. Średnia cena depilacji nóg waha się w przedziale 100 zł w mniejszych miastach do nawet 150 zł w centralnej części Warszawy (dla porównania depilacja nóg woskiem to koszt 70-90 zł). Tańszą opcją może okazać się zakup gotowej pasty w drogerii – gotowy produkt znajdziemy już od 20 zł w większym sklepie kosmetycznym.

 

Najtańszym sposobem jest przygotowanie jej we własnym zakresie. Wodę, cukier i sok z cytryny należy zagotować, a następnie odstawić do zastygnięcia. Przed samą depilacją rozrabiamy pastę jak plastelinę i nakładamy ją wraz z kierunkiem porostu włosa na skórę o grubości 3-4 cm. Po 2-3 minutach odrywamy ją „pod włos”. Niestety proces zastygania pasty przed depilacją bywa długotrwały – rozwiązanie polecane tylko dla najbardziej wytrwałych!


Więcej na temat depilacja
Przeładuj

Doda przerywa milczenie! Zabrała głos w sprawie małżeństwa z Emilem. Mają kryzys?

zobacz 00:39