opalanie na plaży
Flickr/Ashley Webb/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Czym się różni depilacja laserowa od fotodepilacji?

opalanie na plaży
Flickr/Ashley Webb/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Usuwanie zbędnego owłosienia impulsami światła to trwała metoda depilacji. Wymaga jednak kilku zabiegów i trzeba się do niej specjalnie przygotować. Po zabiegu należy natomiast chronić skórę przed promieniami słonecznymi. Dlatego nie jest to raczej metoda do stosowania na ostatnią chwilę przed wyjazdem na urlop.

Czym jest depilacja laserowa?

Depilacja laserowa jest metodą, w której stosowane są skupione wiązki światła, czyli laser. Promienie docierają w głąb skóry na około 2-3 mm. W ten sposób dochodzi do uszkodzenia mieszka włosowego, a następnie do jego ubytku i zaniku. Światło laserowe jest pochłaniane przez melaninę, która znajduje się w mieszku włosa. Laser usuwa niewygodne owłosienie, nie uszkadzając przy tym skóry. Zanim jednak dojdzie do zabiegu twoja skóra zostanie poddana ocenie doświadczonego kosmetologa. Przeprowadzi z tobą wywiad, podczas którego zorientuje się jaki masz typ i stan skóry, a także rodzaj włosa. Czynniki te są kluczowe, bowiem od nich zależy odpowiednie dobranie parametrów lasera.

 

Ze względu na to, że przewodnikiem jest zawarty we włosach barwnik, czyli melanina, najlepsze efekty uzyskuje się przy ciemnych włoskach i jasnej karnacji. Depilacja laserowa nie zadziała na włosach siwych.

Oferowany przez Groupon kod rabatowy to świetna okazja, aby zapisać się na zabieg depilacji laserowej.

Przygotowania do depilacji laserowej

Zabieg nie powinien być wykonywany na skórze silnie opalonej. Przez miesiąc przed depilacją laserową nie należy wystawiać skóry na działanie promieni słonecznych. Konsekwencją zastosowania lasera na opalone ciało mogą być przebarwienia, rumień, a nawet oparzenia.

 

O utrzymanie bladości przed zabiegiem łatwiej zadbać dzięki temu, że przed depilacją muszą wykształcić się cebulki włosowe, które następnie będą niszczone laserem. Dlatego przed usuwaniem owłosienia laserem przez miesiąc nie można stosować metod depilacji, które wiążą się z usuwaniem cebulek włosowych. Należy więc zrezygnować z wosku, pasty cukrowej, czy depilatorów mechanicznych. Skórę pod depilację powinno się regularnie nawilżać i unikać podrażnień. Na dzień lub dwa dni przed depilacją laserową skórę, która ma być poddana zabiegowi, należy ogolić. Do depilacji laserowej włos powinien mieć około pół milimetra.

 

Pierwszy zabieg depilacji może usunąć około 15-30% owłosienia. Natomiast seria zabiegów łączy się z usunięciem 80-90% włosków. Zaleca się, aby wykonywać depilację w odstępach 4-6 tygodni.

 

Po depilacji laserowej przez dwa tygodnie trzeba szczególnie delikatnie obchodzić się ze skórą: nie używać peelingów i innych silnych kosmetyków, unikać preparatów z witaminą A i C. Nie wolno też wystawiać skóry po depilacji laserowej na działanie promieni słonecznych.

Czym jest fotodepilacja?

Fotodepilacja jest najnowszą metodą usuwania owłosienia za pomocą impulsu silnego światła. Zabieg różni się od depilacji laserowej, ponieważ oddziałuje na wszystkie odmiany włosów, niezależnie od koloru. Zabiegi, które są wykonywane przez laser IPL są skuteczniejsze i mniej bolesne. Fotodepilacja jest w stanie pozbyć się jasnych włosków, co w przypadku depilacji laserowej nie jest możliwe. Kolejnym plusem fotodepilacji jest czas trwania zabiegu. Jest on o wiele krótszy w porównaniu do depilacji laserowej. Aby rezultat był trwały, należy odbyć od trzech do dziesięciu zabiegów. Nowsza technologia pozwala prościej dostosować ustawienia do typu skóry, a także pigmentacji konkretnej osoby. Wiąże się to ze skuteczniejszymi sesjami. Niestety, fotodepilacja też ma swoje wady, np. u niektórych pacjentów może wywołać zaczerwienienia. Kuracja nie usuwa wszystkich włosków, a do 90%.

 

Przeciwwskazania do depilacji laserowej, jak i fotodepilacji to stany zapalne i alergiczne, ciąża i karmienie piersią, podwyższona temperatura ciała, skłonność do przebarwień, opalenizna, uczulenie na słońce, tatuaże czy makijaż permanentny.

 

Obie metody depilacji mają swoje plusy i minusy. Decydująca może okazać się cena, gdyż fotodepilacja kosztuje około 100 zł, a depilacja laserowa około 200-300 zł za jeden zabieg.  


Więcej na temat depilacja zabiegi laserowe
Przeładuj

"Rolnik szuka żony": Ania i Grzegorz Bardowscy planują drugi ślub! Tylko nam zdradzili, dlaczego!

zobacz 02:17