Kobieta karmiąca piersią 3
© JenkoAtaman/Fotolia.com

Solarium po ciąży – wpływ na pokarm matki. Kiedy można się opalać?

Kobieta karmiąca piersią 3
© JenkoAtaman/Fotolia.com

Korzystanie z solarium nie wpływa na wydzielany przez piersi pokarm. Opalając się trzeba zachować rozsądek, używać wysokich filtrów ochronnych i zakrywać piersi.

 

Gdy miną 2 miesiące od porodu, matka karmiąca piersią może skorzystać z uroków solarium. Trzeba jednak pamiętać, jakie zagrożenie dla niej samej stanowi promieniowanie emitowane przez lampy w solarium.

Opalanie w solarium w połogu

Korzystanie z solarium nie jest bezpieczne dla skóry matki, ale w żaden sposób nie wpływa na karmione piersią dziecko. Jeżeli kobieta karmiąca uważa, że promienie emitowane przez lampy w solarium poprawią jej humor, może pozwolić sobie na sporadyczne opalanie, np. w kilkuminutowych seansach raz w tygodniu. Powinna jednak odczekać co najmniej 8 tygodni od porodu, aż ciało choć trochę dojdzie do siebie. Najlepiej wcześniej skonsultować się z lekarzem, który rozwieje ewentualne wątpliwości.

Jak korzystać z solarium, karmiąc piersią. Kosmetyki

Kąpieli słonecznych i opalania w solarium należy zażywać z umiarem. Zawsze trzeba pamiętać o zastosowaniu preparatu z ochronnym filtrem, także w solarium. W trakcie karmienia, piersi (a zwłaszcza przeciążone sutki) są szczególnie wrażliwe i wymagają bezwzględnego zakrycia ich bielizną. Wcześniej warto je posmarować kremem z wysokim filtrem UV. Poparzona, podrażniona czy nadmiernie wysuszona skóra piersi i sutków uniemożliwia bowiem nakarmienie dziecka, z powodu silnego bólu. Po powrocie z solarium trzeba koniecznie umyć piersi przed karmieniem. Na co dzień nie należy myć ich zbyt często, aby nie usuwać wydzielanego przez gruczoły naturalnego łoju ochronnego. Jeśli w trakcie ciąży na skórze pojawiły się przebarwienia, istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że opalanie na słońcu lub w solarium spowoduje ich utrwalenie.

Czy promienie lamp w solarium zmieniają pokarm matki?

Promieniowanie emitowane przez lampy w solarium nie wpływa na jakość ani ilość wydzielanego przez piersi pokarmu. Jego ilość uzależniona jest od tego, jak dziecko ssie oraz od skuteczności przepływu mleka. Wysoka temperatura podczas opalania może jednak doprowadzić do mimowolnego wypływu mleka z kobiecych piersi. Dodatkowo można narazić się na powstanie trwałych przebarwień skóry.

 

Więcej na temat ciąża solarium
Przeładuj

Kaczorowska, Krupa, Przybysz... Dla tych gwiazd to pierwszy Dzień Matki! Kto jeszcze został mamą w ostatnich miesiącach?

zobacz 01:58