Kostki lodu
© Valua Vitaly/Fotolia.com

Lodowa kuracja na pryszcze

Kostki lodu
© Valua Vitaly/Fotolia.com

Kostki lodu przykładane do pryszcza zmniejszą go i przyśpieszą zanikanie. Ważne, by metodę stosować regularnie, kilka razy dziennie. Lodu nie mogą używać osoby z cerą naczynkową.

 

Lód znakomicie zastąpi wszelkie preparaty do usuwania pryszczy. Ta naturalna kuracja obkurczy krostę i przyśpieszy jej gojenie, a także zamknie pozostałe pory i oczyści twarz. Zmrożone kostki lodu przykładaj do pryszcza bezpośrednio lub za pomocą czystej szmatki. Powtarzaj tę czynność regularnie, co 3 godziny. Z kuracji powinny zrezygnować osoby o cerze naczynkowej oraz wrażliwej.

Jak powstaje trądzik

Pryszcze to stany ropne powstające na ciele, głównie na twarzy. Pojawiają się w wyniku stanów zapalnych w okolicy zaskórników, czyli wykwitów na skórze. Krosty mają charakterystyczny wygląd, czyli zaczerwienienie wokół czubka, w którym znajduje się ropa. Trądzik powstaje na skutek nadmiernej produkcji sebum przez skórę w połączeniu z różnymi zanieczyszczeniami, np. kurzem lub martwymi komórkami naskórka. W ten sposób dochodzi do zamknięcia ujść mieszków włosowych, w wyniku czego pojawiają się stany zapalne. Trądzik występuje najczęściej u osób z cerą tłustą lub mieszaną, podczas problemów hormonalnych (np. w czasie miesiączki lub stosowania antykoncepcji hormonalnej) a także na skutek nieodpowiedniej pielęgnacji (brak higieny, niedostosowane kosmetyki, rozdrapywanie krostek, dotykanie twarzy brudnymi rękami).

Właściwości zdrowotne lodu

Lód działa zbawiennie, zarówno na pojedyncze pryszcze, jak i ich skupiska (trądzik). A to za sprawą niżej wymienionych właściwości:

 

  • lód zmniejsza obrzęki skórne, opuchlizny oraz zaczerwienienia,
  • lód pomaga schłodzić pory, dzięki czemu mogą się łatwo domknąć (nie są wówczas narażone na podrażnienia i bakterie),
  • dzięki zastosowaniu lodu oczyścisz twarz, poprzez usunięcie z niej brudu, tłuszczu oraz martwego naskórka,
  • lód przyspiesza krążenie krwi.

Jak stosować lód na pryszcze?

Lód stosowany na pryszcze przyniesie oczekiwane rezultaty, jednak musisz go odpowiednio używać.

 

Zastosuj się do następujących zasad:

  • Przed rozpoczęciem kuracji umyj dokładnie ręce.
  • Przyłóż kostkę lodu do pryszcza i masuj go delikatnie przez 30 sekund.
  • Możesz również pokruszyć lód, zawinąć go w czystą ściereczkę lub gazę i przykładać do zmian skórnych przez kilka minut.
  • Czynność powtarzaj kilka razy dziennie, np. co 3 godziny.
  • Podczas każdorazowego przykładania lodu do pryszcza, oczyść kostką również całą twarz.
  • Jeśli zależy ci na lepszych efektach, dodaj do wody sok z cytryny oraz miód. Całość rozlej do pojemnika na lód i zamroź. Używanie takich kostek pomoże lepiej zwalczyć stany zapalne.

Kiedy zrezygnować z kuracji lodem?

Przykładanie lodu do twarzy może zdziałać cuda, jednak nie należy przesadzać z jego ilością. Zbyt zmrożone kostki, prosto z zamrażarki, mogą podrażnić cerę i ją wysuszyć. Jeśli przykładasz lód bezpośrednio do skóry, licz się z odmrożeniami. Z tej metody likwidowania pryszczy powinny zrezygnować również osoby o cerach naczynkowej i wrażliwej. Lód może prowadzić do szybkiego pękania naczynek krwionośnych, co skutkuje sińcami i przebarwieniami.


Przeładuj

Życie serialowej babci z "rodzinki.pl" Haliny Skoczyńskiej było pełne dramatów: "W wieku 30 lat uciekłam grabarzowi spod łopaty"

zobacz 02:05