Czarna rzepa
©ferumov/Fotolia

Czarna rzepa na włosy: zwalcza łupież i łojotok przyspiesza wzrost włosa

Czarna rzepa
©ferumov/Fotolia

Czarna rzepa stosowana na włosy przyspiesza ich porost, rozwiązuje problemy z łojotokiem, łupieżem, swędzeniem czy stanami zapalnymi. Aby przywrócić włosom blask, stosuje się maseczkę z czarnej rzepy lub wcierkę.

Właściwości czarnej rzepy

Czarna rzepa szybko wchłania rakotwórcze azotany. Jeśli spożywa jej się bardzo dużo lub stosuje jako główny składnik kosmetyku, najlepiej wybierać bulwy z ekologicznych upraw bądź sadzić ją samemu. Większe ilości można z powodzeniem przechowywać w piwnicy w skrzynce z piaskiem, gdzie nie powinna spleśnieć.

Rzepa zawiera takie składniki mineralne, jak:

  • wapń,
  • potas,
  • siarka,
  • magnez,
  • fosfor,
  • żelazo,

które wzmacniają cebulki włosowe, przyspieszają porost włosów (obserwuje się wysyp „baby hair”, czyli odrastających nowych włosów) i dbają o zdrową skórę głowy. Rafanina i rafanol działają na skórę leczniczo, regulująco, odkażająco i przeciwłojotokowo, rozwiązują więc problemy z łupieżem i nadmierną produkcją łoju. Bakteriobójcze właściwości czarnej rzepy pomogą pozbyć się swędzenia skóry i stanów zapalnych.

Czarna rzepa: stosowanie na włosy

Bulwę czarnej rzepy dokładnie szorujemy pod bieżącą wodą, kroimy na mniejsze kawałki i ścieramy na tarce na drobnych oczkach (można od razu użyć sokowirówki). Następnie możemy:

  • Zalać rzepę alkoholem od 40 do 70%, z zachowaniem proporcji 1 część rzepy i 5 części alkoholu, odstawić na 2 tygodnie, przefiltrować i wetrzeć w skórę głowy.
  • Wycisnąć sok przez pończochę lub cienką ściereczkę i dodać 2 łyżki ulubionej maski do włosów (zneutralizuje nieprzyjemny zapach bulwy). Wcierać w skórę głowy aż po końcówki włosów, owinąć głowę folią i ręcznikiem (ciepło przyspieszy działanie wcierki) na co najmniej 20 minut do nawet kilku godzin, a następnie normalnie umyć głowę.
  • Do wyciśniętego soku dodać trochę olejku rycynowego, nafty kosmetycznej bądź jajka i wcierać jak powyżej.
  • Sporządzić sprej do skóry głowy i włosów z 75 ml soku, 10 ml spirytusu i 10 ml wody destylowanej.

Wyciśnięty sok można trzymać w lodówce od 2 dni do tygodnia (najlepiej wąchać) lub z powodzeniem mrozić w mniejszych porcjach w jednorazowych kubeczkach. Zabiegi można powtarzać do 3 dni, w zależności od potrzeb i wolnego czasu, a kuracja może trwać 6 tygodni.


Więcej na temat włosy pielęgnacja włosów
Przeładuj

Kuchnie gwiazd. Minimalizm u Siwiec, przepych u Przetakiewicz. A Szelągowska? Połączyła dwa nietypowe kolory

zobacz 00:55